Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slováci rozšířili zákaz nákupů o svátcích. Obchody tam zavřou na 15 dnů v roce

Slováci rozšířili zákaz nákupů o svátcích. Obchody tam zavřou na 15 dnů v roce

Na Slovensku 15 dnů, v Česku jen 7. Slovenský parlament dnes schválil změnu zákona, podle které budou obchody muset zůstat zavřené 15 dnů v roce. Podobná úprava platí od loňska i v Česku. Zákaz prodeje se ale vztahuje jen na 7 dnů. Zákon navíc čelí ústavní stížnosti.

Slovensko rozšíří stávající zákaz maloobchodního prodeje o další státní svátky a dny pracovního klidu. Rozhodl o tom dnes v Bratislavě změnou zákona parlament. Nově budou obchody po podpisu zákona prezidentem až na výjimky povinně zavřené 15 dnů v roce a částečně i 24. prosince.

Většinou jde o státní svátky a dny pracovního klidu. V současnosti platí zákaz maloobchodního prodeje během tří dnů. Změnu již dříve uvítaly odbory, námitky neměli ani zaměstnavatelé.

O svátcích či dnech pracovního klidu na Slovensku budou moci mít nadále otevřeno například čerpací stanice, lékárny či prodejci suvenýrů. Omezení se nedotkne ani podnikatelů, kteří nezaměstnávají pracovníky, ale zákazníky obsluhují sami. Zákaz prodeje se o vybraných dnech, například na listopadové "dušičky", nebude vztahovat ani na prodejce květin.

Také Česká republika zavedla zákaz maloobchodního prodeje ve větších obchodech o vybraných sedmi dnech. Zákaz prodeje o některých státních svátcích čeští spotřebitelé loni poprvé pocítili 28. října a během tří vánočních dnů. Skupina senátorů na podnět podnikatelských svazů navrhla ústavnímu soudu, aby zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě zrušil. Soud zatím v kauze nerozhodl.