Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smlouva EU s Kanadou se přiblížila. CETA má podporu klíčového výboru europarlamentu

Smlouva EU s Kanadou se přiblížila. CETA má podporu klíčového výboru europarlamentu

Klíčový výbor Evropského parlamentu podpořil rozsáhlou obchodní smlouvu mezi EU a Kanadou známou jako CETA. Europarlament jako celek o ní má hlasovat v únoru, a pokud ji potvrdí, mohla by v prozatímním režimu začít platit už od letošního dubna.

Smlouva CETA se vyjednává již okolo sedmi let. Po odkladech, které způsobilo váháním některých belgických regionů, byla podepsána loni v říjnu. Evropská komise ji označila za takzvanou smíšenou dohodu, která podléhá ratifikaci národními a případně regionálními parlamenty členských zemí.

Dnešní doporučení výboru pro mezinárodní obchod europarlamentu naznačuje, jak se ke smlouvě postaví celé jeho plénum. Pro doporučení, aby plénum smlouvu schválilo, dnes hlasovalo 25 členů výboru, proti bylo 15 a jeden se zdržel.

 

V diskusi na výboru opakovaně padala upozornění na protekcionářský postoj nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který už rozhodl o odchodu USA z Transpacifického partnerství (TPP) a výhrady má také k dohodě TTIP, jež je nyní vyjednávána mezi Spojenými státy a EU.

Dohoda CETA odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi osmadvacítkou a Kanadou. Unie odhaduje, že aplikace smlouvy by měla znamenat růst vzájemné obchodní výměny až o 324 miliard korun ročně, podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek