Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smolař desetiletí? Kdysi omylem vyhodil disk plný bitcoinů. Dnes by měl hodnotu 75 milionů dolarů

Smolař desetiletí? Kdysi omylem vyhodil disk plný bitcoinů. Dnes by měl hodnotu 75 milionů dolarů

Bitcoin plní v posledních dnech přední strany světových médií. Virtuální měna se stala díky svému raketovému růstu žádanou investicí. Toho si už roce 2009 všimnul také jistý James Howells, který byl jedním z prvních těžařů tehdy nadějné alternativy k zavedeným platidlům. Před lety si tak pro sebe vytěžil 7 500 bitcoinů. Vlastnictví takového množství bitcoinů by v dnešní době zajišťovalo svému majiteli vstup mezi multimilionáře. Sedm a půl tisíce bitcoinů na účtu se při dnešních hodnotách totiž rovná až 75 milionům dolarů. 

James Howells začal bitcoiny těžit v době, kdy se tato virtuální měna na trh uvolňovala velmi jednoduše, ale byla prakticky bezcenná. Startovací převodní poměr mezi dolarem totiž ze začátku činil přesně jedna ku jedné. Howells zpočátku bitcoiny doloval na obyčejném laptopu Dell. Zhruba po týdnu si ovšem jeho přítelkyně začala stěžovat na hluk, který procesy zatížený notebook vydává a tak těžbu utnul. Na počítač, v jehož harddisku se nacházelo 7 500 bitcoinů však omylem vylil limonádu a stroj tak vyřadil z provozu.  

Pevný disk James Howells vysušil a poté mu několik let ležel v šuplíku. Během úklidu ovšem v té době už poměrně cenný harddisk vyhodil. O množství virtuální měny, které se na něm nachází totiž za ta léta zapomněl. Poté, co si nešťastník svou osudovou chybu uvědomil, začal marně shánět zálohu disku. Přístup ke své bitcoinové peněžence už se mu nikdy nepodařilo získat. 

V době, kdy Howells harddisk vyhodil, měly bitcoiny na něm uložené hodnotu zhruba 600 tisíc dolarů. Během medializace případu, v roce 2013, činila jejich hodnota už 5 milionů. V roce 2017 by však své bitcoiny prodal za 75 milionů dolarů. Na skládce je však virtuální peněženka bezcenná. Pátrací akce po ztraceném disku by vyžadovala minimálně 15členný tým a bagry. Náklady spojené s podobnými manévry ovšem majitel ztracených bitcoinů nemá peníze. Na internetu už tak založil účet, kde lidé mohou na hledání ztraceného pokladu přispět.

Mluvčí města Newport, kde se případ odehrál už ale sdělil, že na skládku nebude nikdo puštěn. Upozornil také, že kdyby bylo ztracený disk tak jednoduché najít, už dávno by se svému majiteli vrátil.
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek