Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Špatná zpráva. Česko už není vyspělou zemí, podle expertů patří opět mezi rozvojové

Špatná zpráva. Česko už není vyspělou zemí, podle expertů patří opět mezi rozvojové

Banka JPMorgan vyřadí Českou republiku ze skupiny vyspělých zemí. Nově ji zařadí do skupiny emerging markets. Důvodem je výše příjmu na hlavu, která se poslední tři po sobě jdoucí roky pohybuje pod úrovní stanovenou pro vyspělé země.

S informací přišel server Patria.cz, který se odvolává na zprávu banky. Podle ní banka zařadí Česko indexů pro rozvojové země. Učiní tak během tří měsíců mezi 28. dubnem a 30. červnem.

Expert Michal Skořepa z České spořitelny vysvětlil pro INFO.CZ možné dopady tohoto hodnocení. „Pro Českou republiku to znamená velmi málo, protože to řazení do indexů, co JP Morgan používá, je určitým vodítkem pro investory, ale v současnosti všichni dobře víme, že zájem o české dluhopisy je pod silným tlakem z úplně jiných důvodů - z hlediska zejména ukončování kurzového závazku,“ myslí si Skořepa a vysvětluje, že JP Morgan je sice významný hráč, co se týče výpočtu indexů, ale není jediný.  

Podle Skořepy bude mít toto přeřazení určitý vliv na peněžní toky. „Je otázka, zda to bude čistý příliv nebo odliv. JP Morgan uvádí, že se bude jednat o čistý příliv a tedy že se vlastně octneme jako relativně bohatá ekonomika v indexu, kde jsou spíš horší dlužníci, vlády z chudších zemí,“ dodává.

Z hlediska reputačního se ale podle analytika nic významného nestane. Protože kromě investorů do dluhopisů se lidé řídí také tím, jakou máme reputaci u Mezinárodního měnového fondu nebo ECB a tam všude Česko figuruje v dobře hodnocených skupinách. Navíc Skořepa upozorňuje, že indikátor je velmi složitý a má velké zpoždění.  

„Poslední rozumná čísla jsou za rok 2015, ale solidní růst našeho HDP se odehrál až v letech 2015 a 2016 a myslím si, že Česká republika má před sebou relativně příznivé období. Takže se klidně může stát, že se u nich zase vyhoupneme zpátky nahoru. Oni zrovna teď mluvili o těch posledních třech letech, kdy se začínala česká ekonomika zpátky nadechovat, takže zkrátka a dobře možná nebude trvat dlouho, co to přehodnotí,“ vysvětluje. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek