Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Střední a východní Evropa přitahuje zahraniční investory. Peníze proudí ve velkém i do Česka

Střední a východní Evropa přitahuje zahraniční investory. Peníze proudí ve velkém i do Česka

Příliv kapitálu do regionu se loni o třetinu zvýšil, proudí hlavně do zemí neplatících eurem.

 
 

Atraktivita střední a jihovýchodní Evropy pro zahraniční investice zprudka roste. Jen loni přitekly do šestice největších ekonomik regionu přímé investice za více než 27 miliard eur, tedy o třetinu více než v roce 2015. Osmdesát procent z těchto peněz skončilo v Polsku, Maďarsku a Česku. Region se loni stal cílem pro polovinu všech evropských přímých zahraničních investic v oblasti výroby, střední Evropa tak dorůstá do role dílny Evropy.

„Země regionu patří mezi oblíbené cíle výrobního outsourcingu a minimálně letos se tento trend ještě prohloubí. V některých zemích ale vývoj naráží na nedostatek pracovních sil a rostoucí mzdy,“ uvádí analýzy Vídeňského institutu pro mezinárodní ekonomická studia, ekonom Gábor Hunya.

„Přes všechna politická rizika jsou ekonomické parametry zemí střední Evropy stále dostatečně dobré, aby nabízely investorům atraktivní podmínky. Klíčová je zejména makroekonomická stabilita, členství v unii, blízkost západní Evropě a levná pracovní síla,“ zdůrazňuje ekonom Deloitte David Marek.

Více si přečtěte na webu E15.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek