Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajemný hráč na trhu věří v burzovní bouři. Sází na ni miliony dolarů

Tajemný hráč na trhu věří v burzovní bouři. Sází na ni miliony dolarů

Vysloužil si přezdívku 50 cent. Řeč však není o známém rapperovi, ale o tajemném hráči na burze, který v minulých dnech nakoupil opce na nákup indexu volatility VIX, při své investici utratil 3.8 milionu dolarů, informuje agentura Bloomberg. Investor tak sází na to, že se trhy v blízké budoucnosti rozkolísají a on na tom vydělá. 

„Bojte se, opravdu se bojte,“ varuje i druhý nejlepší hráč světa v bleskových šachách, který se rovněž věnuje investicím, Hikaru Nakamura. A jeho slova nejsou do větru. „Index strachu“, jak se VIXu rovněž přezdívá, měří úroveň očekávané volatility akciového indexu S&P500 vždy pro následujících 30 dní – snaží se předvídat, jak velké výkyvy na hlavním americkém akciovém indexu budou. Nyní je VIX svých nejnižších hodnotách za poslední téměř čtvrtstoletí. „Je to ale velmi nepříjemný klid,“ míní Steven Wieting, investiční stratég banky Citi.

Co současné nízké úrovně indexu, navzdory napětí v KLDR, otázce brexitu či otazníkům ohledně řecké dluhové krize, způsobuje, není úplně jasné. Analytici nabízejí mnohá vysvětlení, od pozitivního vlivu sociálních sítí, kde se mísí falešné i autentické zprávy až po pozitivní vliv prezidentství Donalda Trumpa.

„Už od amerických voleb se určitým sektorům na burze, třeba finančním či průmyslovým titulů, daří lépe, než jiným. Ty rozdíly se tak navzájem stírají, což ústí v nižší volatilitu na trhu,“ myslí si Matt Friedman, viceprezident společnosti Convergex Group.

Podle deníku Financial Times je za znervózňujícími nákupy britská investiční společnost Ruffer Investment. Analytik Pravit Chinatawongvanich si myslí, že současné nákupy 50 centa či Ruffer Investment jsou realizované proto, že jejich původně nakoupené opce VIXu již brzy vyprší a investor se chce hedgeovat proti možné nestabilitě trhu, která by mohla ohrozit jeho větší a rizikovější investice.

Podle deníku Business Insider již 50 cent letos nakoupil opce na růst indexu strachu již za 119 milionů dolarů, na svých sázkách na budoucí vývoj však prodělal 89 milionů dolarů. 

Opce na koupi indexu, které neznámý investor nakoupil v úterý, vyprší v srpnu.