Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tisíce Ukrajinců zamíří za prací do Česka. Konzulát ve Lvově kvůli náporu posílí

Tisíce Ukrajinců zamíří za prací do Česka. Konzulát ve Lvově kvůli náporu posílí

Na konzulátu v ukrajinském Lvově bude pracovat víc lidí, aby zvládli nápor zájemců. Kvóta zaměstnanců z Ukrajiny navíc bude moct být překročena, rozhodla o tom vláda.

„Nezastaví se to na číslu pět tisíc vysoce kvalifikovaných pracovníků, jak původně zněl mnou předkládaný materiál,“ řekl po jednání kabinetu novinářům ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Původně určená kvóta by se nynějším tempem podle ministra vyčerpala za tři měsíce. Přihlásilo se zatím 3 800 lidí. Navýšen bude i počet zaměstnanců ministerstva vnitra, kteří zájemce o práci v Česku prověřují.

Na jednání kabinetu zazněly i argumenty proti zvyšování počtu zaměstnanců z Ukrajiny. „Že to bude znamenat určitý tlak na cenu pracovní síly minimálně v symbolické rovině, na tom něco je. Na druhé straně to množství je relativně malé,“ konstatoval Mládek. Hlasování se podle něj kvůli výtkám odborů zdržela jeho stranická kolegyně ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Aby vláda řešila nedostatek pracovníků v Česku a umožnila dočasný nábor na Ukrajině, ji v pondělí vyzvali zaměstnavatelé. Vládní projekt na legální přijímání Ukrajinců podle nich v praxi nefunguje.

Firmy potřebují podle Konfederace podnikatelských a zaměstnavatelských svazů obsadit kolem 140 000 volných pozic jakýmikoli pracovníky. Největší poptávka je po obráběčích, svářečích, montážních dělnících, skladnících, obsluhách vysokozdvižných vozíků nebo řidičích nákladních vozidel. České firmy ale postrádají i švadleny, pekaře, pěstitele nebo tiskaře.

Odbory varují, že za dovozem Ukrajinců může být zájem získat levnou práci, dokumentuje to nabídka volných míst z databáze úřadů práce.

Ministerstvo zahraničí od února zvýšilo měsíční kvótu pro přijímání žádostí o pracovní povolení pro Ukrajince z 320 na 400. Po schválení personálního posílení generálního konzulátu ve Lvově se může kvóta zvýšit na 800.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek