Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tomuto muži premiér svěří digitální agendu. Ochrana vašich dat bude úkolem pro Malého

Tomuto muži premiér svěří digitální agendu. Ochrana vašich dat bude úkolem pro Malého

Na post digitálního koordinátora vlády vybral premiér Bohuslav Sobotka bývalého člena rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Ondřeje Malého. Nominaci předloží v dubnu vládě. Malý nahradí Tomáše Prouzu, který odchází 31. března. Agenda, kterou má zastřešovat, se týká několika ministerstev.

„Do funkce jsem se rozhodl navrhnout Ondřeje Malého, který má i díky svému dlouholetému působení v ČTÚ potřebné zkušenosti z oblasti digitální ekonomiky a znalosti v rámci oboru,“ sdělil Sobotka.

„Za prioritu považuji odstranění překážek v budování kvalitní internetové infrastruktury, rozvoj e-governmentu především v oblasti služeb pro občany a přípravu státní i soukromé sféry na nová evropská nařízení v čele s ochranou osobních údajů,“ oznámil Malý.

Nový koordinátor bude muset řešit kromě unijních nařízení, jak mají firmy a úřady pracovat s citlivými daty, také třeba nové pravomoci armádní rozvědky. Vojenské zpravodajství chce získat pravomoc pro monitorování aktivit na internetu kvůli boji s hackery, kritici novely mluví o možném omezení soukromí lidí.

Malý je původní profesí novinář. Od roku 2012 působil v radě telekomunikačního úřadu, který dohlíží na tuzemský mobilní trh, a byl znám ostrou kritikou mobilních operátorů. V polovině letošního března Malý v radě úřadu skončil, protože mu vypršel mandát a tehdejší ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) ho odmítl na nové funkční období navrhnout.