Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump dorazil do Davosu. Přivezl „poselství míru“ a začal mluvit o konfliktech po celé planetě

Trump dorazil do Davosu. Přivezl „poselství míru“ a začal mluvit o konfliktech po celé planetě

Americký prezident Donald Trump se dnes v Davosu setkal s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Státníci se sešli na okraj Světového ekonomického fóra, kde má šéf Bílého domu promluvit v pátek. Při dnešním příletu do švýcarského horského letoviska novinářům řekl, že přijíždí "s poselstvím míru a prosperity". Podle agentury AP diskutoval Trump s britskou premiérkou o situaci v Sýrii, o deklarovaném záměru Bílého domu vypovědět jadernou smlouvu s Íránem a o severokorejské jaderné hrozbě.

Trump se jako prezident s Mayovou poprvé setkal už krátce po své inauguraci loni v lednu, přátelské vztahy ale s ministerskou předsedkyní patrně nenavázal. Nedávno zrušil návštěvu Londýna, kde se měl zúčastnit otevření nového amerického velvyslanectví. Vyhnul se tak připravovaným protestním demonstracím.

Rozpory s Londýnem, které panují zejména v názorech na problém přistěhovalců, dnes Trump označil za nepravdivé pověsti, které chce rozptýlit. "Pojí nás skutečně velké přátelství, i když někteří lidé tomu nutně nemusejí věřit," prohlásil o vztahu s Mayovou. Premiérka doplnila, že obě země spojují "zvláštní vztahy".

Trump jako podnikatel nikdy na davoské fórum pozván nebyl, nyní dostal pozvání jako první americký prezident po roce 2000, kdy se akce zúčastnil Bill Clinton. V pátečním projevu chce podle Bílého domu hovořit o své tezi "Amerika především", která se globalistům shromážděným v Davosu nemusí líbit, poznamenala agentura Reuters.

Šéf Bílého domu chce prý světu sdělit, že Spojené státy budou udržovat pevné vztahy se spojenci, ale hodlají omezit chronický deficit v obchodu s mnohými z nich. "Evropské metropole se obávají, že pokud jde o vzájemné obchodní vztahy, v roce 2018 se Trumpův štěkot změní v kousání," píše Reuters.

Prezidentské volby: vše podstatné na INFO.CZ >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek