Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump sáhl po těžké munici proti ekologům. Dokončí sporný ropovod napříč USA?

Trump sáhl po těžké munici proti ekologům. Dokončí sporný ropovod napříč USA?

Barack Obama kontroverzní stavbu zastavil ve snaze podpořit globální boj proti klimatickým změnám, což považoval za jednu ze svých ústředních aktivit. V případě Donalda Trumpa je to naopak: netají se tím, že Obamovy kroky považuje za špatné a chce je „napravit“ ve prospěch průmyslu. Opětovný start projektu Keystone XL proto není žádným překvapením. Trump rovněž oživil stavbu ropovodu v Dakotě, kvůli které loni na místě propukly protesty přitahující mezinárodní pozornost.

Trump o ropovodu, který má naleziště v Kanadě spojit s tisíce kilometrů vzdáleným Mexickým zálivem, rozhodl pomocí takzvaného exekutivního příkazu a obešel tedy Kongres.

Při podpisu řekl, že vláda ještě „znovu dojedná některé podmínky“. Ropovod Keystone XL je privátní projekt, vládní souhlas ale potřebuje k tomu, že přetíná státní hranici.

Podle Trumpova rozhodnutí bude napříště platit, že pokud budou ropovody budovány na americkém území, musejí využívat americkou ocel. Prezident taky rozhodl o urychleném schvalování posudků vlivu na životní prostředí, pokud půjde o prioritní infrastrukturní projekty.

Keystone XL v minulosti čelil kritice ekologických aktivistů mimo jiné proto, že jeho plánovaná trasa vedla i přes oblasti, kde leží rezervoáry pitné vody. Zda se přislíbené změny dotknou právě tohoto aspektu, zatím není jasné.

Keystone XL není jediný

Trump dalším dekretem oživil i ropovod Dakota Access, kterým má být surovina dopravována z nalezišť v Dakotě přes americký středozápad k Mexickému zálivu. Proti stavbě za 3,8 miliardy dolarů (95,5 miliardy Kč) protestovali američtí indiáni z kmene Siouxů v obavě, že jim poškodí zdroje pitné vody. Řada lidí je v tomto úsilí podpořila a demonstrace se změnily v hnutí, které přitáhlo globální pozornost.

Trumpova poslední rozhodnutí přinesou podle odborníků prospěch ropným společnostem, které si stěžují na nedostatečnou kapacitu ropovodů, nutnou pro přepravu suroviny z kanadské provincie Alberta a z amerického státu Severní Dakota na ropné trhy. Odpůrci z řad ochránců životního prostředí proti plánované výstavbě protestovali téměř deset let.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek