Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump zrušil dohodu mezi USA a Pacifikem. Měla pokrýt dvě pětiny světové ekonomiky

Trump zrušil dohodu mezi USA a Pacifikem. Měla pokrýt dvě pětiny světové ekonomiky

Donald Trump vydal exekutivní příkaz, ve kterém ruší dohodu o zóně volného obchodu TPP. Transpacifické partnerství s jedenácti zeměmi pacifického regionu včetně Japonska, Vietnamu, Austrálie, Nového Zélandu nebo Mexika v roce 2016 za Spojené státy podepsal Barack Obama, Kongres ale dokument ještě nestihl ratifikovat. TPP je podle Trumpa pro Spojené státy nevýhodná a znamenala by další přesun výroby z USA do Asie. 

„Velká věc pro americké pracující!“ Tak Donald Trump označuje dnešní vydání příkazu o Transpacifickém partnerství.

Do boje proti obchodní dohodě TPP vytáhl Donald Trump už během jeho volební kampaně, kdy prohlašoval, že namísto ní chce s jedenácti zeměmi podepsat „spravedlivé“ bilaterální dohody, které navrátí pracovní místa zpět do Spojených států. Že to s koncem TPP myslí vážně, potvrdil ihned po svém pátečním nastoupení do funkce prezidenta.

„Prostřednictvím přísných a férových dohod může být mezinárodní obchod využitý k růstu naší ekonomiky, navrácení milionů pracovních míst na americká pobřeží a oživení trpícího obyvatelstva. Tato strategie začíná odstoupením od Transpacifického partnerství a ujištěním, že všechny obchodní dohody budou v zájmu amerických dělníků,“ píše se v prohlášení Bílého domu.

Dohodu o TPP loni kromě Spojených států podepsaly: Japonsko, Brunej, Malajsie, Vietnam, Singapur, Austrálie, Nový Zéland, Kanada, Mexiko, Chile a Peru. Partnerství má díky snížení celních poplatků podpořit ekonomický růst a prohloubit vzájemné ekonomické vztahy. Odpůrci dohody ale varují, že jde na ruku velkým korporacím.

Dvě pětiny světa
Dohoda zahrnula asi 40 procent světové ekonomiky (podíl USA, které mají así čtvrtinový podíl na světovém HDP, byl ale majoritní) a třetinu světového obchodu, jednalo se o ní pět let. Zapojený tucet zemí má více než 800 milionů obyvatel planety. Pro srovnání - chystané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU by se týkalo zhruba 828 milionů obyvatel a asi 50 procent světového HDP. Také o této dohodě hodlá americký prezident Trump nyní vyjednávat s evropskými partery, protože má i vůči ní výhrady.

Kromě TPP má na kahánku také Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA), kterou Spojené státy uzavřely v roce 1994 s Kanadou a Mexikem. Trump v pátek potvrdil své dřívější prohlášení, že s oběma zeměmi vyjedná nové podmínky, a pokud odmítnou, je Trumpova administrativa připravená z tříčlenného obchodního společenství NAFTA odstoupit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek