Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpovy skandály drtí trhy. Akcie v USA zažily nejhorší denní propad od 9. září

Trumpovy skandály drtí trhy. Akcie v USA zažily nejhorší denní propad od 9. září

Americké akcie zaznamenaly největší pokles od loňského 9. září. Zapříčinily jej obavy z politického chaosu ve Spojených státech. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes odepsal 1,76 procenta, tedy 370,12 bodu na 20.609,63 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,81 procenta, tedy 43,35 bodu na 2.357,32 bodu. Pro oba indexy to byl nejhorší denní propad od 9. září. Index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel na 6.011,24 bodech, a ztratil tak 2,57 procenta, tedy 158,63 bodu. Zažil nejhorší den od loňského 24. června.

List The New York Times v úterý informoval, že americký prezident Donald Trump chtěl po odvolaném šéfovi Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamesovi Comeym, aby zastavil vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který odstoupil kvůli nejasným vazbám na Rusko. Tato zpráva podpořila spekulace, že Trump by mohl čelit procesu impeachmentu, tedy ústavní žalobě, jež by mohla vést k jeho odvolání.

Investoři nyní ztrácejí důvěru v Trumpovu schopnost prosadit slibované investice do infrastruktury a snižování daní. Právě naděje na opatření na podporu ekonomiky přitom po Trumpově zvolení vedly k výraznému růstu na akciových trzích.

Na situaci v USA reagovaly i evropské trhy. Západoevropské akcie výrazně oslabily. Jejich index STOXX 600 zaznamenal nejprudší pokles od konce září.

Pod tlakem dnes zůstal kvůli spekulacím o možnosti předčasného odchodu Trumpa z funkce i dolar. Euro se vůči němu vyšplhalo až na nejvyšší úroveň od 9. listopadu. V závěru obchodování stálo 1,1157 USD.

Investoři se tradičně uchylovali k takzvaným bezpečným měnám. Švýcarský frank se dostal na své šestiměsíční maximum a japonský jen je nejvýše od dubna. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši hlavních světových měn, se dostal nejníže od 9. listopadu a přišel o všechny zisky, které si od zvolení Trumpa stihl připsat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek