Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tuzemský export do Británie klesá. Firmy cítí nejistotu z brexitu, zní ze svazu dopravy

Tuzemský export do Británie klesá. Firmy cítí nejistotu z brexitu, zní ze svazu dopravy

Český vývoz do Británie začíná v posledních měsících klesat. Za loňské poslední čtvrtletí se snížil meziročně o 2,5 procenta na 48 miliard korun. V samotném prosinci klesl o desetinu. Export tuzemských firem do Německa, Francie, Polska či na Slovensko přitom dál rychle rostl. Vyplývá to z údajů statistiků.

Například do Německa se tuzemský vývoz zvýšil v posledním loňském kvartále o 7,9 procenta a do Francie o 5,2 procenta. Údaje o zahraničním obchodu v lednu zveřejní statistici v pátek.

"Export výrobků na britský trh zatím běží stále podle stejných pravidel a tak by brexit české firmy v tuto chvíli zasahovat neměl. Nicméně v obecné rovině firmy pociťují rostoucí nejistotu z brexitu plynoucí a ty, které jsou na britském trhu více závislé, se pravděpodobně již připravují i na nepříznivý scénář," uvedla Eva Veličková ze Svazu průmyslu a dopravy.

Podle hlavní analytičky Hospodářské komory Kariny Kubelkové by k bližší analýze výsledku za 4. čtvrtletí bylo nutné mít k dispozici informace o tom, kdo konkrétně exportuje do Spojeného království a o jaký druh zboží se jedná. Výsledky neznamenají výraznější výkyv vývozu do Velké Británie - za celý loňský rok český vývoz na ostrovy vzrostl o 0,6 procenta.

"Kontrakty bývají uzavírány na delší dobu než jeden rok a dobíhající kontrakty jsou průběžně obnovovány. Náhlá a prudká změna v souvislosti s brexitem tedy pravděpodobně přímo nehrozí. Čeští podnikatelé vnímají brexit jako zcela marginální hrozbu pro nadcházející období," dodala Kubelková.

Británie je pátým nejdůležitější obchodní partner pro ČR. "Jde o velký, vyspělý a bohatý trh a následky brexitu mohou být citelné. V krátkodobém horizontu větší problémy nečekáme, vývoj exportu je spojen mimo jiné s ekonomickým výkonem zahraničních obchodních partnerů, kde u většiny (včetně VB) se očekává pokračování mírného ekonomického růstu," řekla Veličková. Dlouhodobě však podle ní určitě dojde v souvislosti s brexitem k oslabení řady obchodních vazeb, ke zpomalení a snížení poptávky po českých službách a produktech. Proto je tak velmi důležité, aby došlo k vyjednání nadstandardní dohody o volném obchodu mezi Británií a EU.

Počet českých společností, které zakládají na ostrovech pobočky, i díky brexitu rychle roste, jde zejména o technologické a IT podniky, uvedl nedávno šéf britské pobočky agentury CzechTrade Martin Macourek. Zvyšuje se také počet českých výrobců autodílů s vysokou přidanou hodnotou, kteří získávají kontrakty u britských automobilek. Mezi úspěšné exportéry do Británie patří v automobilovém průmyslu firmy Rubena, Futaba, Gumotex, Strojmetal, Top Alulit, Tawesco, Atek. V leteckém průmyslu jsou to Componenta Perfecta, Brebeck Composites, ve strojírenství například VUES Brno, Battswap, v chemii Spolchemie a v pivovarnictví značky Primátor, Bernard, Bohemia Regent, Budvar či Lobkowicz.

Kdy nastane brexit a jaké bude mít dopady? Čtěte zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek