Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tvrdý Brexit možná finančníky vyžene z Londýna. Kam se přesunou?

Tvrdý Brexit možná finančníky vyžene z Londýna. Kam se přesunou?

Oznámení britské premiérky Theresy Mayové, že Spojené království opustí všechny struktury Evropské unie, včetně jednotného trhu, znovu oživilo debatu o přesunu velké části tamního finančního sektoru na kontinent. Dříve se hodně se mluvilo o Paříži, Frankfurtu nebo Dublinu, nyní se do popředí dostává nizozemský Amsterdam.    

„Logisticky a geograficky je to skvělé místo,“ vyzdvihl pro Bussiness Insider přednosti města britský obchodník s komoditami Harry Waterer, který se do hlavního města Nizozemska nedávno přestěhoval. Podobnou variantu zvažuje například také KPMG, jedna z největších poradenských firem na světě.

„Hodně se tu soutěží, ale zároveň se vám otevírá více obchodních příležitostí, protože netrčíte na ostrově. Můžu sednout na vlak a za dvě, tři hodiny už jednat s klientem v Německu nebo Paříži,“ popisuje Waterer.

Pro Amsterdam hovoří vedle výhodné polohy v kontinentální přepravní síti také to, že je to důležitý námořní dopravní uzel, co se týče světového obchodu. „Je velmi jednoduché se tu usadit, všichni hovoří anglicky, snaží se vycházet vstříc a být nápomocní,“ poukazuje Waterer na další přednosti přístavního města.  

Mezi negativa Amsterdamu patří dle Bussiness Insideru strop na odměny, který by mohl odradit spoustu špičkových bankéřů, kteří se nejspíše nebudou chtít nechat omezovat v příjmech. V neprospěch města hraje také jeho relativně nízká rozloha, která komplikuje hledání ubytování. Waterer připodobňuje situaci na trhu s realitami k „noční můře“. Obchodník však jedním dechem dodává, že radnice pracuje na nápravě – staví se nové kancelářské budovy i nové bytové jednotky.

Někteří analytici rovněž hledí s obavami na březnové parlamentní volby. Výrazný úspěch nacionalistů pod vedením Gerta Wilderse, hrozí ještě více zkomplikovat už tak komplikovanou pobrexitovou situaci v Evropě. Amsterodam se obavy snaží krotit. Zdůraznil, že ať se stane cokoliv, zůstane otevřený Evropě stejně jako zbytku světa.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek