Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tykač chce nadále získat elektrárnu Počerady, nabízí deset miliard

Tykač chce nadále získat elektrárnu Počerady, nabízí deset miliard

Před rokem a půl se prodej tepelné elektrárny Počerady těžební skupině Czech Coal neuskutečnil, podle Hospodářských novin teď finančník Pavel Tykač učinil novou a vyšší nabídku. Zatímco ČEZ o nabídce uvažuje, postavily se proti případnému odprodeji některé známé osobnosti.

O uhelnou elektrárnu Počerady na Mostecku opět projevil zájem finančník Pavel Tykač, který za ni nabízí podle informací Hospodářských novin 10 miliard korun, tedy o miliardu a půl víc, než tomu bylo v roce 2015, kdy se o ni ucházel poprvé.

Slova mluvčího energetické společnosti ČEZ ale dávají tušit, že stále není jasné, zda se obchod uskuteční. „V tuto chvíli to není nezbytně tak, že musíme Elektrárnu Počerady prodat. Dostali jsme nabídku a tu zvažujeme a posuzujeme, zda je pro nás výhodná. Rozhodnutí ještě nepadlo,“ uvedl mluvčí Ladislav Kříž.

Naopak Pavel Tykač elektrárnu podle Hospodářských novin bezpodmínečně potřebuje, jinak by neměl kam dodávat uhlí ze svého nedalekého lomu Vršany. Deník také uvádí, že do současné strategie ČEZu Počerady nezapadají. Polostátní energetická firma si podle něj chce do budoucna ponechat jen ty elektrárny, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti jí vlastněných dolů, což provoz na Mostecku nesplňuje.

V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal s ČEZ dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let. Opci na prodej elektrárny Czech Coalu mohl ČEZ na základě smlouvy využít už v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem.

Desetimiliardová nabídka Czech Coalu má tři části, uvedl deník. V hotovosti má ČEZ dostat 4,5 miliardy. Do konce roku 2023 by mu Počerady dodávaly prakticky veškerou elektřinu, kterou vyprodukují, za výrobní náklady. ČEZ by ji pak mohl prodat s odhadovaným ziskem dalších více než pěti miliard.

Některé veřejně známé osobnosti nesouhlasí s tím, aby ČEZ prodal Počerady společnosti Vršanská uhelná. Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a ministrům nedávno zaslaly výzvu, ve které vládu vyzvaly, aby se proti případnému prodeji postavila. Vadí jim, že Tykačova společnost chce prodloužit provoz elektrárny, což podle signatářů popírá Pařížskou klimatickou dohodu o ochraně klimatu. Výzvu podepsali mimo jiné někdejší předseda Senátu a federální premiér Petr Pithart, zpěvačka Marta Kubišová a herec Arnošt Goldflam.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek