Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Účet za intervence roste: centrální banka dosud nakoupila eura za víc než bilion korun

Účet za intervence roste: centrální banka dosud nakoupila eura za víc než bilion korun

Do konce loňského roku stálo cílené oslabování koruny Českou národní banku 900 miliard korun. Čísla přitom značí, že je pod sílícím tlakem. V prosinci na devizovém trhu utratila zhruba 88 miliard korun, což je výrazně větší objem než v listopadu, kdy vynaložila asi 14 miliard korun. Zásadní je ale výdaj za leden, který byl podle odhadů s přehledem rekordní a mohl se pohybovat kolem 400 miliard. Celkem tak na intervence padlo už přes bilion korun.

Bankovní rada ČNB minulý týden zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

"Útoky spekulantů na českou měnu sílí. Tlak na ČNB je vysoký a všechny bude zajímat podoba exitu z intervencí," uvedl k situaci Peter Bukov, hlavní analytik TopForex a dodal: "O něco jasněji bychom mohli mít už na konci tohoto týdne, kdy ČNB představí kompletní znění zprávy o inflaci za poslední období."

Lednové intervence ČNB proti posilující koruně byly podle pondělního odhadu analytika Generali Investments Radomíra Jáče rekordní a činily bezmála 405 miliard korun. Dosavadní měsíční rekord drží listopad 2013, kdy intervence s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR odstartovaly a centrální banka na devizovém trhu nakoupila eura za 202 miliard korun. O lednových intervencích bude centrální banka informovat 7. března.

Další intervence přišla loni v červenci, kdy ČNB koupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Podle posledních dostupných čísel ČNB loni v listopadu koupila eura za 14 miliard.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek