Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uhlí už Norům nevoní. Ze státního fondu vyřadili akcie ČEZ

Uhlí už Norům nevoní. Ze státního fondu vyřadili akcie ČEZ

Norsko vyřadilo z portfolia státního investičního fondu akcie české elektrárenské společnosti ČEZ a dalších devíti světových firem, které těží nebo využívají uhlí. Oznámila to dnes norská centrální banka, která největší státní investiční fond na světě spravuje. Ze strany banky jde už o třetí kolo vyřazování od roku 2015, kdy norskýparlament rozhodl, že fond závislý na příjmech z ropy prodá kvůli ohledům na životní prostředí podíly ve firmách spojených s uhlím.

Vedle akcií ČEZ centrální banka z fondu vyřadila akcie firem Eneva, Great River Energy, HK Electric Investments, Huadian Energy, Korea Electric Power, Malakoff, Otter Tail, PGE a SDIC Power Holdings. Do režimu pozorování pak banka zařadila americké firmy NorthWestern a Portland General Electric.

„Investoři do akcií se řídí různými strategiemi a je zcela v jejich kompetenci, jakou si zvolí. Nejde o první takovéto rozhodnutí některého z fondů. Neočekáváme, že by to mělo dopad na akcie," řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Norský parlament rozhodl, že státní penzijní fond prodá podíly ve firmách, které odvozují více než 30 procent svých tržeb nebo aktivit z uhlí. Norský vládní fond, do něhož plynou příjmy z prodeje ropy a plynu, vlastní 1,3 procenta všech firemních akcií, které se ve světě obchodují. Na konci roku vlastnil akcie téměř 9000 firem a hodnota jím spravovaných aktiv dosahovala 900 miliard dolarů (23 bilionů Kč).

Po dnešku je tak z fondu vyřazeno už celkem 69 firem kvůli uhlí, uvedla centrální banka. Dalších 13 společností je zařazeno do režimu pozorování.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek