Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Úplatkářský skandál ČEZu v Albánii. Na účet pochybného lobbisty mířilo 180 milionů

Úplatkářský skandál ČEZu v Albánii. Na účet pochybného lobbisty mířilo 180 milionů

Další posun nastal ve vyšetřování možné korupční aféry, kde hraje prim česká energetická společnost ČEZ a špičky albánské politické scény. Reportéři deníku Mladá fronta DNES se dostali k výpisu z účtu kosovského lobbisty Nue Kalaje, na který od ČEZu přišlo 6.8 milionu eur (přibližně 180 milionů korun). Existují vážné obavy, že tyto peníze byly určeny jako úplatky pro albánské politiky za privatizaci tamní energetické přenosové soustavy. 

Kosovan Nue Kalaj zprvu pracoval pro český ČEZ jako poradce, který měl pomoci vstoupit firmě na tamní energetický trh. V roce 2009 totiž probíhala v rámci přibližování se standardům Evropské unie privatizace jediné albánské společnosti na distribuci elektrické energie a ČEZ měl o vstup na tamní trh enormní zájem. To, zda byl zájem natolik velký, aby se největší česká firma uchýlila k protizákonným praktikám, nyní zkoumají české i albánské úřady.

Podle výpisu z účtu, který získal deník Mladá fronta DNES, získával Kalaj peníze za svou poradenskou činnost zcela nepravidelně. Například za celý rok 2008 mu od ČEZu přišlo devět plateb mezi šesti a dvaceti tisíci eury. O podezřelé činnosti ale přímo nic nenasvědčovalo.

O rok později však již byla situace jiná. V polovině roku totiž ČEZ do Albánie skutečně vstoupil a jen pár dní poté na Kalajově účtu přistála částka dosud nevídaná – 6.8 milionu eur. Tyto peníze si lobbista ihned vybral v hotovosti. Podle vyšetřovacích orgánů dost dobře mohlo jít o úplatky určené pro albánské politiky, kteří měli vstup české firmy na albánský trh popostrčit.

„Dokud je tento případ ve vyšetřování, tak jej neplánujeme nijak komentovat," řekl pro server INFO.CZ tiskový mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Podle albánské parlamentní vyšetřovací komise totiž Kalaj mohl působit jako „korupční emisar ČEZu“, a to zejména díky svým vazbám na syna tehdejšího premiéra Berishi Shkelzana. Celou kauzou se nyní kromě albánských úřadů zabývá i česká policie, která se snaží možné korupční jednání rozkrýt. 

Čtyřleté působení ČEZu v Albánii bylo ekonomickými komentátory hodnoceno sporně, firma se tam dlouhodobě potýkala s černými odběry energií a neplacení faktur svých zákazníků. Firma ČEZ nyní již v Albánii nepůsobí, v roce 2013 z trhu odešla kvůli ztrátě licence.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek