Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V plusu. Česká národní banka vykázala zisk 46,5 miliardy

V plusu. Česká národní banka vykázala zisk 46,5 miliardy

Hospodaření České národní banky skončilo v loni se ziskem 46,5 miliardy korun, o rok dříve banka vykázala ztrátu 549 milionů korun, jak zjistila ČTK. 

Loňský zisk tvoří podle ČNB přibližně z poloviny správa devizových rezerv, zejména výnosy z akciového portfolia. Druhou část pak zejména kurzové zisky, které souvisejí s vývojem kurzu amerického a kanadského dolaru.

Hlavní úlohou ČNB však není vytváření zisku. Tou je péče o cenovou stabilitu, upozornila centrální banka.

ČNB dále uvedla, že předloni umořila kumulovanou ztrátu, na kterou využila většinu zisku za rok 2014. Zbytek převedla do rezervního fondu. O využití zisku rozhoduje bankovní rada a lze předpokládat, že i loňský zisk převede do rezervního fondu a nikoli do státního rozpočtu. Letos je totiž očekáván konec devizových intervencí, což by mohlo kvůli přecenění devizových rezerv dostat hospodaření ČNB do ztráty.

V rezervním fondu by tak měla mít ČNB i se ziskem za loňský rok zhruba 60 miliard korun. Nyní je ve fondu 14 miliard korun a bude navýšen o 46 miliard. Půl miliardy by mělo jít na úhradu předloňské ztráty.

Ve ztrátě se ČNB za posledních deset let ocitla pouze třikrát – v letech 2007, 2010 a 2015.

Roční zprávu o výsledku svého hospodaření předloží ČNB nejpozději do tří měsíců po skončení kalendářního roku k projednání Poslanecké sněmovně.

ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank. Vykonává také dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek