Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Praze začali nýtovat dveře do airbusů místo lidí roboti. Mají ušetřit peníze a zefektivnit výrobu

V Praze začali nýtovat dveře do airbusů místo lidí roboti. Mají ušetřit peníze a zefektivnit výrobu

Na dodávky hotových dveří do airbusů připadá takřka polovina z téměř třímiliardových tržeb pražského závodu francouzské skupiny Latecoere. Podíl Airbusu na obratu bude dál růst.

 
 
 

Český závod francouzské skupiny Latecoere se stal dodavatelem hotových dveří pro obří letoun Airbus A380 a nejprodávanější model Airbusu A320. Plnou montáž dveří pro A380 mateřská firma přesunula do pražského závodu loni. Letos se v Praze rozběhla také nová linka na výrobu dveří pro model A320 Neo. Na rozdíl od staré linky teď většinu ze zhruba 1700 nýtů potahů dveří upevňují místo lidí roboti.

„Nová linka nám umožní zefektivnit výrobu. Chtěli jsme také omezit hlučné procesy. Dalším cílem bylo snížení výrobních nákladů,“ vysvětluje Ivan Hrbáč, jednatel Latecoere CR. Firma má s Airbusem dlouhodobé smlouvy na dodávky dveří, podle nichž musí průběžně snižovat cenu. Instalace nové linky je jednou z možností, jak požadavky leteckého výrobce splnit.

Měsíčně budou po plném náběhu nové linky v Praze vyrábět dveře pro 32 letadel A320. Airbus má nyní objednávky na více než třináct tisíc letounů z rodiny A320. Svou kapacitu vyprodal na osm let dopředu. Práci má díky tomu jistou také český Latecoere. V jiném závodě skupiny se dveře nemontují. Naopak poptávka po obřích letadlech A380 klesá. V Praze, kde se kompletují pasažérské dveře pro horní palubu, se vyrobí dveře pro jedno letadlo za měsíc.

Více si přečtěte na webu E15.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek