Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Velmi tvrdá“ debata G7. Lídři zatlačili Trumpa ke zdi a odmítli protekcionismus

„Velmi tvrdá“ debata G7. Lídři zatlačili Trumpa ke zdi a odmítli protekcionismus

Státy sedmi nejvyspělejších ekonomik světa sdružených ve skupině G7 se na summitu v Itálii po horké diskusi shodly na nutnosti boje proti protekcionismu ve světovém obchodu. Uvedla to podle agentury Reuters na závěr vrcholné schůzky německá kancléřka Angela Merkelová. Jeden z účastníků summitu, prezident USA Donald Trump se v minulosti opakovaně vyslovoval pro ochranářská opatření.

Merkelové uvedla, že diskuse byl „velmi tvrdá“, vyjádřila nicméně uspokojení, že Trump nakonec souhlasil s ostatními státy. Do závěrečné deklarace tak byl zakotven závazek skupiny G7, že budou bojovat proti protekcionismu a že budou dodržovat nastavená pravidla světového obchodu.

Obavy panovaly zejména z toho, jak se k celé věci postaví prezident Trump. Ten se v minulosti několikrát vyslovil pro ochranářských opatření na americkém trhu. Ten podle něj trpí v globálním obchodě nespravedlivým přístupem ze strany mnoha zemí, včetně některých rozvojových, ale i ze strany Německa a Číny.

Také předchozí summit skupiny G7, který se konal přesně před rokem v japonské Ise-Šimě, odsoudil všechny formy protekcionismu ve světovém obchodě. Těmi jsou například dovozní cla, která mají za cíl ochránit domácí výrobce před levnějšími dovozy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek