Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vláda a města chtějí zatočit se sdíleným ubytováním AirBnb. Pronajímatele čekají pořádné problémy

Vláda a města chtějí zatočit se sdíleným ubytováním AirBnb. Pronajímatele čekají pořádné problémy

Velmi oblíbená služba pro takzvané sdílené bydlení AirBnb má v Česku namále. Vyplývá to z ankety INFO.CZ mezi starosty. Nelíbí se jim, že nemají přehled o ubytovaných hostech, stížnosti obyvatel na hlučné turisty a možné daňové úniky. V Praze se například shodují se stanoviskem primátorky Adriany Krnáčové, která se v pořadu Štrunc! vyslovila pro regulaci AirBnb. Zlomem má být novela zákona, kterou v současnosti chystá vláda. Městům má pomoci k lepšímu a účinějšímu výběru místních poplatků. Mimo jiné i za krátkodobé ubytování.

Myšlenka AirBnb je nadmíru jednouchá. Když žijete v bytě a nevyužíváte třeba jeden pokoj, nabídnete jej přes aplikaci turistům. Někteří nabízejí i celý byt. V Praze 1 se ceny pohybují kolem 2000 korun za noc v garsonce, pokoj vyjde na 800 korun. Podobné ceny lze nalézt i v městské části Praha 2. Turisté tak mohou výrazně ušetřit za hotel a pro hostitele jde o velmi zajímavý příjem. Někteří kvůli takovému výdělku neváhají nakupovat další nemovitosti a jen málokdo peníze za ubytování daní.  

Praha 1 v současnosti bojuje především se stížnostmi obyvatel na hlučné turisty, říká mluvčí radnice Veronika Blažková. Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09) je třeba vytvořit jednotný legislativní rámec, třeba s využitím  zkušeností odjinud, například z Amsterdamu. „Tam platí, že prostřednictvím AirBnb lze pronajmout vlastní byt v jednom roce na nejvýše 60 dní. Dalším řešením je úprava legislativy tak, aby členové společenství vlastníků jednotek mohli většinovým hlasováním zamezit jinému členovi v pronajímání bytu přes AirBnb,“ říká Lomecký.

Podle něj je třeba reagovat na nové trendy a není žádoucí sdílené ubytování zcela zakázat. „Při hledání nových pravidel vzájemného soužití bychom nicméně neměli spoléhat pouze na restriktivní nástroje. AirBnb – podobně jako Uber – znamená nástup moderních metod a modelů obživy i trávení volného času, což platí zejména pro mladé lidi do pětatřiceti let. Jít bezhlavě proti trendům doby je podle mého názoru nerozumné a krátkozraké,“ dodává.

Problémy s Airbnb řeší také radnice Prahy 2. Té nejvíce vadí nabídka bytů v obecních bytech. „MČ Praha 2 v žádném případě nepodporuje ubytování prostřednictvím internetového portálu Airbnb v obecních domech,“ uvedla Michaela Mazancová, zástupkyně starostky pro bytovou politiku a prodej majetku pro Prahu 2.

Pokud nájemce sám byt užívá a přenechá například jen pokoj, jedná v souladu se zákonem. Pokud uzavírá smlouvu o ubytování, musí plnit podobné podmínky jako hotel. „Poskytování ubytovacích služeb je spojeno s celou řadou zákonných povinností, zejména s nutností vlastnit příslušné živnostenské oprávnění, platit příslušné místní poplatky, v případě ubytování cizinců hlásit ubytované osoby na cizinecké policii, vést hotelovou knihu a podobně,“ dodává Mazancová.

A tady problémy nekončí, ubytovací služby totiž může člověk poskytovat jen v prostorách, které jsou k tomuto účelu kolaudované, což drtivá většina bytů není. 

Finance a regulace

Kvůli regulaci ve městech po celém světě AirBnb už neroste tak překotně jako v minulosti. Švýcarská investiční banka analyzovala data ze 127 měst a přišla na to, že růst počtu inzerovaných bytů od října roku 2016 zpomaluje. Celosvětově přibýval počet nabídek ve zmiňovaný měsíc o ohromujících 110 procent, zatímco v únoru 2017 rostl už "jen" o 35 procent. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek