Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vzor pro Česko? Bankovky ve Švédsku už téměř nenajdete. Jaké to má výhody?

Vzor pro Česko? Bankovky ve Švédsku už téměř nenajdete. Jaké to má výhody?

Je to paradox. Kdysi bylo Švédsko první evropskou zemí, která začala tisknout bankovky, nyní je tím nejzdárnějším příkladem bezhotovostní ekonomiky. Třeba předloni se tam například jen jedno procento hodnoty všech finančních transakcí hradilo pomocí bankovek a mincí. Zbytek byl zaplacen elektronicky. Má pro Česko smysl následovat švédský příklad, nebo si máme raději naše "Boženy" a "Karly IV." ponechat? 

Na první pohled totiž jakoby Češi následovali zcela opačný kurz než země třech korunek a Alfreda Nobela. Počet bankovek v české ekonomice se totiž neustále zvyšuje. „Pokud se podívám do našich statistik, tak máme ročně růst o osm, devět procent oběživa,“ řekl na konferenci Digitální Česko člen měnové rady České národní banky Vojtěch Benda.

„U nás je zatím ten trend spíše opačný, podíl hotovostních plateb je asi na 65 procentech. Byť by centrální banka bezhotovostní ekonomiku spíše uvítala, myslím, že taková změna musí nastat spontánně.“ Benda naznačil, že jednou z možností, jak se od závislosti na mincích a bankovkách odpoutat, může být i generační výměna. 

Právě mladší generace, zejména mileniálové, bezhotovostní transakce preferují mnohem více, než generace starší. 

„Ani u nás ve Švédsku ale není bezhotovostní ekonomika brána jako hotová věc, jako něco vyřešeného,“ upozorňuje Sasha Krsticová, vedoucí divize společnosti Mastercard pro severské a baltské země. „I ve Švédsku mají stále staří lidé, či lidé žijící v odlehlejších oblastech obavy, jak to s penězi bude fungovat ve chvíli, kdy skončí bankovní pobočky a bankomaty, kterých stále ubývá. Nejsou tolik potřeba. Třeba já jsem byla u bankomatu za poslední dva roky asi jen šestkrát.“ 

Bezhotovostní společnost či bezhotovostní ekonomika má oproti té, která je založena na mincích bankovkách, mnoho praktických výhod. Je výrazně bezpečnější jak pro lidi, tak pro obchodníky. Odpadají problémy s padělky i se ztrátou hotovosti při krádeži peněženky. Stát dokáže lépe bojovat se šedou ekonomikou, s praním špinavých peněz i s financováním terorismu. A v neposlední řadě je zpracovávání bezhotovostních transakcí mnohem jednodušší. 

Hlavním argumentem odpůrců bezhotovostní společnosti bývá ztráta anonymity, fakt, že veškeré platební transakce jsou zaznamenané na výpisu kreditní karty - byť bychom je třeba raději před partnerem utajili. 

„Takový argument ale nedává moc smysl,“ oponuje pro INFO.CZ Maria Staszkiewiczová, výkonná ředitelka České fintechové asociace. „Technologie určitě přijde s nějakým řešením tohoto problému. Třeba ve formě různých předplacených karet, skrze které by se zboží nakupovalo. Myslím, že postupně se k bezhotovostní společnosti stejně posouváme a podíl hotovostních operací bude stále menší,“ souhlasí Staszkiewiczová s argumentem generační obměny. „Mladší generaci nevadí sdílet o sobě více informací, navíc rádi využívají potenciálu mobilních telefonů,“ argumentuje. 

Nejde ale jen o generační obměnu. Krok ke zvýšení podílu bezhotovostních transakcí udělala například i elektronická evidence tržeb, díky které mnoho firem zavedlo terminály pro bezhotovostní platby. 

Zatím je nicméně bezhotovostní společnost stále v nedohlednu. Podle výzkumu společnosti SC&C si totiž 70 procent Čechů zrušení mincí a bankovek stále nedokáže představit a dvě pětiny lidí by bezhotovostní ekonomiku vnímalo dokonce jako omezení osobní svobody.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek