Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za Kalvárii v Locronanu II padlo 17 a půl milionu. Je to nový tuzemský rekord Zrzavého

Za Kalvárii v Locronanu II padlo 17 a půl milionu. Je to nový tuzemský rekord Zrzavého

Velkoformátový obraz Jana Zrzavého Kalvárie v Locronanu II se na dnešní aukci Galerie Kodl v Praze prodal za 17,4 milionu korun včetně aukční přirážky, což je autorův tuzemský rekord. Vyvolávací cena díla byla šest milionů korun. ČTK to za organizátory aukce sdělila Terezie Kaslová. Nejdražším dílem Jana Zrzavého prodaném na tuzemských aukcích byl dosud obraz Fantastická krajina, za který loni nový majitel zaplatil 14,4 milionu korun.

Kalvárie v Locronanu II je znovuobjevená práce reprezentující závěr autorova takzvaného bretaňského období, jehož prostřednictvím se Zrzavý podle odborníků melancholicky rozloučil s milovaným místem. Na rubu obrazu se zachovaly i vlastnoručně psané instrukce ohledně uchovávání a restaurování díla.

Obraz Zátiší s vázou a kyticí Antonína Procházky se na dnešní aukci prodal za 10,8 milionu korun, vyvolávací cena byla osm milionů. Procházkovým maximem dosaženým v Česku tak zůstává obraz Třešňový květ, který se před dvěma lety prodal za 13,4 milionu korun včetně přirážky.

Velkému zájmu se těšil i Pohled na Národní divadlo od Mánesa od Václava Špály, jehož cena se vyšplhala z 4,8 milionu na 9,6 milionu korun.

Hranici pěti milionů překonalo i kubistické Zátiší s dýmkou a sklenicí od Emila Filly, které bylo vydraženo za 6,72 milionu korun, Slavíčkův obraz Po dešti, jenž se prodal za 7,5 milionu, a artificiální plátno z pařížské periody Františka Foltýna Kompozice za 8,2 milionu korun, což je rovněž nový autorský rekord.

Galerie KODL nabídla na dnešní aukci více než 250 uměleckých děl z období od 19. století po současnost. "Vyvolávací částka 110 milionů korun byla navýšena takřka na 200 milionů. Prodalo se 98 procent položek. Jedná se tak o druhou nejúspěšnější aukci v historii. Tou první byla letošní květnová dražba Galerie KODL," dodala Kaslová.

Na začátku dnešní aukce se prodávalo deset děl převážně současných umělců pro Centrum Paraple. Výtěžek v celkové výši 1,3 milionu korun centrum věnuje na pomoc lidem na vozíku s poškozením míchy.

Galerie Kodl vede aktuálně tuzemský aukční trh s loňským obratem 313 milionů korun. Na své letošní jarní aukci prodala umění celkem za 250 milionů korun, což byla dosud nejúspěšnější dražba umění v ČR.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek