Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Začíná ramadán. Byznys, proti němuž naše Vánoce blednou závistí

Začíná ramadán. Byznys, proti němuž naše Vánoce blednou závistí

Postní měsíc ramadán, který začíná dnes po západu slunce, převrací byznys v islámských zemích naruby. Přes den jsou firmy i úřady v útlumu, ekonomika se rozjíždí až v noci. Obchody, cukrárny nebo masny mají největší tržby v roce, nejdražší je i reklama v televizi.

Padesátka islámských zemí dnes v noci přepne do jiného režimu fungování. Začíná posvátný měsíc ramadán, který potrvá až do 25. června. Přes den tak budou země jako Egypt, Bangladéš nebo Pákistán v částečném útlumu. Muslimové nesmějí před západem slunce jíst ani pít, jsou nevyspalí a malátní.

„Většina restaurací, kavárny a obchody jsou během dne zavřené,“ říká Tamer El-Sibai, jehož rodina pochází ze Sýrie a který v současnosti vede kancelář agentury CzechTrade v Egyptě. I firmy a úřady mají během ramadánu zkrácenou pracovní dobu.

„Většina lidí chodí do práce o hodinu později a odchází o hodinu dříve,“ uvádí Michal Sontodinomo z pobočky CzechTrade v Indonésii, která je státem s největší populací muslimů na světě.

Nákupní horečka jako v Česko o Vánocích

Přes to všechno je ale ramadán kupodivu dobou, kdy ekonomika některých islámských zemí roste dokonce víc než po zbytek roku. Po západu slunce totiž města rázem pookřejí, obchody se otevřou a rozjede se nákupní horečka a hostiny, které trvají až do rána.

Více čtěte na webu E15.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek