Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Začínáme si zadělávat na velký problém," varují kvůli vládní krizi podnikatelé

„Začínáme si zadělávat na velký problém," varují kvůli vládní krizi podnikatelé

Současná vládní krize má dopady i mimo politiku. Průběh vyjednávání o novém ministrovi financí kritizuje například Asociace malých a středních podniků. Odklady rozhodnutí podle prezidenta asociace Karla Havlíčka mají negativní dopad na podnikovou sféru. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl na dnešním koaličním jednání jmenovat do čela ministerstva financí náměstkyni Alenu Schillerovou.

„Začínáme si zadělávat na velký problém. Stabilita každé vlády padá se stabilitou ministerstva financí a nejasnosti kolem toho, kdo bude předkládat rozpočet na příští rok, odpovídat za přípravu nového daňového zákona nebo bude minimalizovat záporné saldo roku letošního, může znamenat nejen snížení naší kredibility, ale dopad to bude mít i na podnikovou sféru," uvedl Havlíček.

Musí se podle něj dojednat parametry klíčového zákona o dani z příjmu. „Připravujeme rychlé změny v odpočtech na výzkum a vývoj, vyjednáváme o úpravách zákona o EET a řešíme zásadní zjednodušení daní pro živnostníky. Odmítám, že vše se bude odehrávat až v příští koalici, vláda má ještě půlroční mandát a její povinností je pracovat do posledního dne," dodal.

Schillerová patří podle Havlíčka mezi nekvalifikovanější a nejzkušenější pracovníky resortu. „Shodit její nominaci argumentem, že nesplňuje předpoklady, má možná logiku politickou, nikoliv ale odbornou. Jestli tam dosadíme sterilního úředníka, který nic nerozhodne, ale všichni s ním budou souhlasit, pak do konce roku nedotáhneme prakticky již nic," podotkl.

Dosavadní ministr financí Andrej Babiš (ANO) napevno počítá s tím, že z vlády odejde. Pokud by Sobotka přijal dalšího nominanta ANO, s kterým chce hnutí přijít do středečního jednání koalice, Babiš by řekl prezidentovi Miloši Zemanovi, ať ho odvolá. Pravděpodobně by to bylo ke konci května, uvedl. Kdyby ministerstvo financí měl dočasně řídit premiér, nebo někdo za ČSSD, považoval by to za konec spolupráce.

Sobotka náměstkyni Schillerové vyčetl zdržování kontrol jednokorunových dluhopisů, navázanost na Babiše a zpřísňování vymáhání daní. Schillerová se proti všem třem důvodům, kvůli kterým ji Sobotka odmítl, ohradila. „Jsem v šoku z argumentů, které padají. Přijala jsem nominaci, protože nemám politické ambice," řekla novinářům. Je přesvědčena o tom, že by zajistila plynulý chod ministerstva v době skládání rozpočtu. Zdůraznila, že je ve státní službě a na MF přišla počátkem roku 2016.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek