Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zakázka pro Liglass, za níž lobboval Zeman, padá. Kyrgyzská vláda vypověděla smlouvu

Zakázka pro Liglass, za níž lobboval Zeman, padá. Kyrgyzská vláda vypověděla smlouvu

Kyrgyzská vláda jednostranně odstoupila od dohody s Liglass Trading, za níž lobboval prezident Zeman, informovala tamní média. Představitelé české společnosti jednání přítomni nebyli. Společnost měla do úterý 19. září vyplatit 37 milionů dolarů (asi 807 milionů korun) Biškeku jako podmínku převzetí výstavby kaskády vodních elektráren od ruské společnosti RusHydro. Na dnešní tiskové konferenci v kyrgyzské metropoli ale její zástupci nebyli s to uvést, kdy a zda budou schopni částku převést. 

„Protože zítra vyprší čas, žádám, abyste jednostranně vypověděli smlouvu, jak bylo napsáno v samotné dohodě, abychom neprohráli soudní procesy. Máme k tomu všechny důvody, protože jedna strana nesplnila své povinnosti,“ sdělil předseda vlády dle serveru kloop.ru.

Kyrgyzské vládě tak zjevně došla s českou společností trpělivost. Liglass měl do zítra Biškeku vyplatit 37 milionů dolarů (asi 807 milionů korun), který měl částku použít na vyplacení ruské firmy RusHydro, která měla zakázku na výstavbu vodních elektráren v Kyrgyzstánu původně realizovat.

Na dnešní tiskové konferenci v kyrgyzské metropoli však spolumajitel firmy Liglass Trading Michael Smelík nebyl schopný říct, zda společnost lhůtu ke složení požadované částky dodrží. Pochybnosti, že společnost nemá peníze na zaplacení, o nichž v uplynulých týdnech informovalo INFO.cz, však Smelík označil za neopodstatněné. „Nepustili bychom se do této věci, kdybychom neměli peníze, a to včetně těch 37 milionů dolarů,“ prohlásil.

Podle vicepremiéra Dujšenbeka Zilalijeva česká firma zaslala vládě dopis s žádostí o odklad splátky 37 milionů dolarů (asi 807 milionů korun), kterou měla v těchto dnech uhradit. Její žádost ale byla zamítnuta.

Kyrgyzská vláda dle informací tamních médií rozhodla o vypovězení smlouvy velmi rychle. Její jednání netrvalo ani deset minut. Podle kyrgyzské státní tiskové agentury Kabar navíc propadne Kyrgyzstánu suma 1,147 milionu dolarů, kterou Liglass Trading složila jako smluvní záruku. 

Zástupci vlády novinářům sdělili, že připravují nové výběrové řízení. Podle Rádia Svoboda vicepremiér Dujšenbek Zilalijev po vládním rozhodnutí novinářům řekl, že o stavbu deseti malých vodních elektráren, jejichž vybudování bylo rovněž součástí kontraktu, už projevili zájem investoři z Indie a Jižní Koreje, a také „česká společnost Energia-Pro“, pravděpodobně Energo-Pro.

Zilalijev řekl, že vláda nemá k prodloužení termínu splátky právní možnosti, které by vyplývaly ze zákona nebo z textu smlouvy. Pokud se kontrakt neuskuteční, je prý připraven nést osobní odpovědnost. „Že (Liglass Trading) nezaplatí, je očividné, jinak by to už udělali. Ale před odsouzením k smrti má člověk právo posledního slova,“ řekl vicepremiér bez dalších komentářů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek