Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman opět oslavuje zbraně: Dostal tankovou střelu, podepsal granát a vyzval k odblokování vývozu

Zeman opět oslavuje zbraně: Dostal tankovou střelu, podepsal granát a vyzval k odblokování vývozu

Podle prezidenta Miloše Zemana české úřady staví zbytečné překážky vývozu zbraní do takzvaných bezpečných zemí, na což doplácí tuzemské zbrojovky. Například Slovensko je podle jeho slov vůči zbrojovkám daleko vstřícnější a Česko by mělo byrokratické překážky zmírnit. Řekl to při návštěvě zbrojařské firmy Excalibur Army ve Šternberku na Olomoucku.

Prezident Zeman dal znovu najevo, že mu svět zbraní a zbrojařské zájmy nejsou cizí. Při návštěvě Excalibur Army se podepsal na granát a dostal darem munici pro tank T-55.

„Slovenská vláda se chová ke zbrojovkám daleko vstřícněji než vláda česká,“ prohlásil na setkání se zaměstnanci šternberského podniku Zeman, podle kterého čeští exportéři mají problémy při vývozu zbraní do bezpečných zemí kvůli tomu, že se vždy najde někdo, kdo se obává jejich následného reexportu do rizikových států. „Do toho už nám nic není. To je věc těchto zemí. A když někdo do toho šťourá, tak vlastně dělá totéž, co se dělo v 90. letech, to znamená omezuje okruh zákazníků, no a tím pádem omezuje i rozsah naší zbrojní výroby,“ míní Zeman.

Armáda podle Zemana zároveň nakupuje málo materiálu od tuzemských zbrojovek. „Byl jsem informován, že například Excalibur má ve svém portfoliu odbytu pouze tři procenta dodávek pro českou armádu. A to je jedna z věcí, která by se měla zlepšit,“ míní Zeman. Šternberský podnik Excalibur Army je zaměřen na servis a modernizaci vojenské pozemní techniky a pracuje v něm více než 300 lidí.

Armáda má díky růstu tuzemské ekonomiky podle Zemana nejvyšší rozpočet v historii. „Jde o to, abychom tyto prostředky investovali mimo jiné i do domácích produktů, do domácích zbrojovek a nenakupovali všechno v zahraniční často za předražené ceny,“ řekl Zeman.

Českým zbrojovkám v posledních letech stoupá i odbyt na domácím trhu díky růstu armádního rozpočtu. Loni se například ministerstvo obrany domluvilo na dodávce malorážové munice od české firmy Sellier&Bellot. Konečná částka bude záležet na potřebě armády, pětiletá rámcová smlouva předpokládá částku až 2,48 miliardy korun.

I letos obrana plánuje uzavřít obchody za několik miliard korun, na kterých se budou podílet české firmy. Byla podepsána smlouva na nákup 20 pandurů, do konce roku by mělo být rozhodnuto také o pořízení 62 obrněnců Titus nebo o modernizaci 33 samohybných houfnic Dana. Na všech zakázkách by se měly podílet české zbrojařské firmy.