Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman v Rusku zahájí podnikatelské fórum. Ozve se před Medveděvem kvůli lživému článku o okupaci?

Zeman v Rusku zahájí podnikatelské fórum. Ozve se před Medveděvem kvůli lživému článku o okupaci?

Podnikatelské fórum jako místo pro rozšíření kontaktů mezi českými a ruskými firmami bude dnes v Moskvě hlavním bodem programu státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Rusku. Na seminář, jehož zahájení má být Zeman přítomen, přijelo v úterý do Ruska kolem 140 zástupců českých firem. Jde o nejpočetnější zahraniční podnikatelskou misi v dějinách České republiky.

Ještě před zahájením fóra se Zeman pokloní památce neznámého vojína položením věnce k jeho pomníku v Alexandrovském parku u Kremelské zdi. Původně plánovaný oběd s Michailem Gorbačovem se vzhledem ke zdravotnímu stavu bývalého sovětského prezidenta neuskuteční.

Po zahájení podnikatelského fóra bude následovat Zemanova soukromá schůzka s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem v Gorkách u Moskvy. Jejich zatím poslední jednání proběhlo loni v červenci na evropsko-asijském summitu v mongolském Ulánbátaru.

Čeká se, zda se Zeman na setkání ohradí proti článku armádní televize Zvezda, který tvrdí, že Československo mělo být vděčné za invazi sovětských vojsk v roce 1968. Zeman uvedl, že ho text rozhořčil a hodlá se proti němu ohradit, dosud ale mlčí.

Společenským vrcholem státní návštěvy bude velká večerní recepce na českém velvyslanectví v Moskvě. Prezident při této příležitosti předá státní vyznamenání několika osobnostem, třem veteránům druhé světové války, ruské bohemistce a ruské ochránkyni lidských práv.

V Moskvě má být dnes rovněž podepsáno memorandum o založení česko-ruského diskusního fóra, platformy pro debatu o důležitých tématech vzájemných vztahů. Podle hradních zdrojů si česká strana od nové formy dialogu s Moskvou slibuje mimo jiné zpřístupnění některých dokumentů v ruských archivech pro české badatele.