Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman zkomplikoval život exportérům, kurzové zajištění zdražilo

Zeman zkomplikoval život exportérům, kurzové zajištění zdražilo

Prezident po většinu týdne zdražil exportérům náklady na kurzové zajištění. Na jeho uzavření je přitom nejvyšší čas.

Prezident Miloš Zeman svými pondělními výroky na adresu termínu ukončení devizových intervencí zkomplikoval život exportérům. Po jeho slovech totiž skokově vzrostly náklady firem na zajištění jejich budoucích příjmů proti silné koruně. Právě v těchto dnech přitom zájem podniků se zajistit roste.

Centrální banka totiž může uvolnit kurz koruny už za necelé dva týdny. „Zeman v očích spekulantů zvýšil očekávanou hodnotu koruny, od které se odvíjí i cena kurzového zajištění,“ vysvětluje ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Ačkoli tržní kurz koruny vůči euru kvůli intervencím centrální banky nemůže v současnosti posílit, takzvané forwardové, tedy budoucí očekávané kurzy domácí měny zůstávají plně v rukou nabídky a poptávky. „Roční zajištění každé koruny vývozu podražilo po slovech prezidenta o zhruba čtvrt procenta,“ říká analytik BH Securities Martin Vlček.

Zeman dokázal ovlivňovat trh po většinu týdne, cena pojistky proti silné měně se totiž vrátila poblíž původních úrovní až během čtvrtka. Sázky spekulantů na to, že ČNB pustí korunu v horizontu měsíce, ale i tak zůstaly vyšší než v předvečer Zemanova projevu. „Slova centrálních bankéřů a politiků mají svou váhu i cenu. V tomto případě doslova,“ připomíná hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Celý článek si můžete přečíst na webu E15.