Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zisky z konce intervenci jsou pryč. Koruna je tam, kde byla

Zisky z konce intervenci jsou pryč. Koruna je tam, kde byla


Měna ráno opět oslabila k euru a přiblížila se těsně k hranici 27 Kč/EUR, u které ji do 6. dubna udržovala intervencemi Česká národní banka (ČNB). V 09:39 se koruna proti středečnímu závěru obchodovala o 13 haléřů níže za 26,97 Kč/EUR. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

Koruna dnešním dalším oslabením tak přišla téměř o veškeré zisky, které jí přinesl konec intervencí před dvěma týdny. Po jejich skončení byla česká měna zatím nejsilnější v pondělí 10. dubna, kdy po zveřejnění dat o inflaci zpevnila až k 26,50 Kč/EUR.

Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka za nynějším oslabováním koruny stojí několik faktorů. „V prvé řadě sílí euro na globálním trhu. Vůči dolaru je společná evropská měna nejsilnější od konce března. Dále koruna doplácí na nejistou před víkendovými francouzskými prezidentskými volbami,“ uvedl Vejmělek.

Podle něj česká měna negativně reaguje ale i na údaje o březnových cenách průmyslových výrobců, které byly nižší, než se očekávalo.

Před zahájením intervencí v listopadu 2013 se koruna obchodovala pod 26 korunami za euro. Od zahájení intervencí do konce února ČNB utratila na devizovém trhu 1,5 bilionu korun, celkové odhady hovoří o dvou bilionech korun.

Vše o intervencích ČNB čtěte zde.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek