Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zrušme konečně stravenky, žádá asociace restaurací. Vadí jí vysoké provize

Zrušme konečně stravenky, žádá asociace restaurací. Vadí jí vysoké provize

Kolem klasických papírových stravenek je opět živo, proti sobě se postavily dvě organizace. Jedna zastupuje restaurace a mluví o tom, že by se měly současné papírové stravenky zrušit a ponechat příspěvky na stravu, druhá, zastupující zaměstnavatelské svazy, to naopak označuje za nešťastné a iracionální. Blesk.cz poskytl rozhovor Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR. Vysvětlil, proč restaurace stravenkám příliš nefandí.

„Asociace hotelů a restaurací ČR (AH ČR) přišla s návrhem na zrušení stravenek. Jako důvod uvedla vysoké provize, které restaurace platí stravenkovým firmám,“ upozornila Unie zaměstnavatelských svazů ČR (UZS ČR). S postojem AH ČR nesouhlasí a vyzývá k racionalitě. A další spor o poměrně oblíbené stravenky je na světě.

Podle unie je totiž iracionální „rušit dlouhodobě nejoblíbenější zaměstnanecký benefit, který využívá 1,3 milionů zaměstnanců“. Upozorňuje také, že stravenky v současné době akceptuje na 15 tisíc restaurací, které v nich generují obrat ve výši 10 miliard korun ročně.

„Je nutné být racionální a nevylévat s vaničkou i dítě. Podpora zaměstnaneckého stravování je prospěšná pro 60 tisíc českých firem a tři čtvrtiny všech zaměstnanců. Snahu o nabourání takto velkého a funkčního systému kvůli dohadům o provizích mezi některými restauracemi a poskytovateli stravenek považujeme za nešťastnou,“ uvedl v prohlášení Vít Jásek, výkonný ředitel UZS ČR.

Je to druhá měna ve státě, oponují zástupci restaurací

To však vyvolalo nesouhlas ze strany Asociace hotelů a restaurací. A kolem stravenek propukla nová, vášnivá diskuze. Prezident AH ČR Václav Stárek Blesk.cz sdělil, že je sice pro zrušení papírových stravenek, ale benefit v podobě příspěvku na stravování navrhuje ponechat. Prý by se tím ušetřilo.

Jde mu přitom především samotné papírové kupony, na kterých mají marži jejich vydavatelé. „Systém funguje tak, že 40 procent dotací, které dává stát, jdou soukromým firmám,“ upozorňuje.

Čtěte pokračování rozhovoru na webu Blesk.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek