Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

1,5 bilionu. Dluh českých domácností roste

1,5 bilionu. Dluh českých domácností roste

Dluhy českých domácností za loňský rok stoupl o takřka 96 miliard korun. Bankám a finančním institucím lidé ke konci prosince dlužili téměř 1,428 bilionu korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka.

Zadlužení vzrostlo i za samotný prosinec, a to o 7,6 miliardy korun. Meziročně stoupla i zadluženost podniků, které na konci prosince dlužily bankám přes 1,192 bilionu korun, meziročně zhruba o 94 miliard více, proti listopadu však o 41 miliard korun méně.

K zadlužení domácností přispívají podle partnera v oddělení Auditorských služeb PwC ČR Marka Richtera nejvíce úvěry na bydlení. "Tento růst však brzdí nedostatečná nabídka kvalitních nemovitostí na realitním trhu. Stejně tak část rostoucí spotřeby domácností je financována úvěry. Vyhlídky na letošní rok jsou příznivé, a tak očekávám, že mírný růst zadlužení můžeme očekávat i letos," uvedl. Zadlužení podniků podle něj ukazuje jejich pozitivní výhled do budoucna a ochotu investovat do svého růstu.

"Zadlužení domácností v Česku je stále relativně velmi nízké v porovnání s vyspělejšími ekonomikami, a to i trojnásobně až čtyřnásobně ve vztahu k čistému důchodu, který mají domácnosti k dispozici. A tak přestože novela zákona o spotřebitelském úvěru nebo nová pravidla ČNB pro hypotéky další půjčky brzdí, je téměř jisté, že zadlužování domácností bude pokračovat letos i v dalších letech," uvedl Peter Bukov, hlavní analytik TopForex. "Mnohem větším rizikem, než samotná míra zadlužení, je přesun půjček do šedé ekonomiky, tedy k lichvářům. Tomu stále přísnější pravidla bohužel napomáhají."

Na jednodenních vkladech měly domácnosti u finančních institucí uloženo přes 1,754 bilionu korun, od listopadu se objem vkladů zvýšil o necelých 34 miliard korun. Meziročně byl vyšší o 221 miliard korun. Na účtech s výpovědní lhůtou měly domácnosti na konci roku uloženo necelých 239 miliard korun, tedy přibližně o 3,2 miliardy více než o měsíc dříve. Proti loňskému prosinci tyto vklady klesly zhruba o 40 miliard korun.

Podnikům objem peněz na jednodenních vkladech klesl v prosinci na necelých 976 miliard korun z listopadových 1,011 bilionu korun. Na vkladech s výpovědní lhůtou měly firmy uloženo necelých 10 miliard korun.

Centrální banka poskytuje statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek