Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

Kauza ohledně přemrštěných cen mobilních operátorů zlomila ministrovi průmyslu a obchodu Janu Mládkovi vaz. Andrej Babiš navrhuje zdanit korunové dluhopisy, kvůli kterým byl kritizován. Maturanti za 5 let budou muset skládat maturitu i na odborných školách. Co se dnes vyplatí sledovat? 

Sobotka odvolal Mládka. Diskutuje se, kdo ho nahradí

Premiér Bohuslav Sobotka dnes odvolal ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Mládek byl v posledních týdnech kritizovaný kvůli přemrštěným cenám mobilních operátorů za internet v mobilech. Mládek ale v posledních týdnech čelil kritice kvůli postupu svého úřadu ve věci mobilních tarifů a cen mobilních dat. Nástupcem odvolaného ministra by mohl být státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, o jehož jménu spekulovali někteří politici již před několika měsíci. Někteří politici a média očekávají, že Mládka vystřídá tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. To by se ale nemuselo líbit prezidentu Miloši Zemanovi. Mládek je přesvědčen, že se stal obětí mediální kampaně ministra financí Andreje Babiše.

Babiš navrhuje zdanit korunové dluhopisy

Ministr finanční Andrej Babiš čelil v posledních týdnech skandálu kvůli korunovým dluhopisům, kvůli kterým čelí trestnímu oznámení pro krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Babiš dnes ve Sněmovně podal pozměňovací návrh, podle něhož by byly zdaněny korunové dluhopisy, které majitelé nakoupili od svých firem. Babiš avizoval záměr zdanit výnosy z korunových dluhopisů vydaných v době, kdy dani nepodléhaly, před týdnem.  Opatření se podle něj dotkne desítek lidí, nevztahuje se na státní dluhopisy. Bude se týkat i Babiše, který nakoupil v roce 2013 dluhopisy své tehdejší společnosti Agrofert za 1,482 miliardy korun.

Povinná maturita z matematiky i pro odborné školy

Ministryně školství Kateřina Valachová prosadila povinné státní maturity nejen pro gymnázia ale i pro odborné školy. Zkoušce z matematiky se vyhnou pouze umělecké, zdravotnické a sociální obory. Naopak povinná maturita z matematiky bude i na zemědělských oborech, což odmítali lidovečtí ministři. Změna bude platná od školního roku 2021/2022. Na odborných školách budou povinné maturity z matematiky zavedeny rok poté, co je poprvé absolvují studenti gymnázií a lyceí. Ředitelé gymnázií a lyceí chtějí povinnou maturitu z matematiky napadnout u Ústavního soudu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek