Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

V české politice se dnes velká překvapení nekonala. Současný prezident Miloš Zeman potvrdil, že bude kandidovat na prezidenta a podle očekávání vetoval novelu o národních parcích. Předsedou ČSSD byl opět zvolen Bohuslav Sobotka a pozici místopředsedy obhájil Milan Chovanec. Jaké důležité věci se dnes dějí?

Zeman potvrdil svou kandidaturu na prezidenta

Prezident Miloš Zeman dnes veřejně potvrdil, že se pokusí obhájit svůj mandát. Řekl, že funkci prezidenta vykonává rád, a považoval by za zbabělé, kdyby opustil lidi, kteří ho podporují. Za favorita voleb se prý nepovažuje. Pro kandidaturu nebude aktivně hledat podporu politických stran, pokud mu ji však poskytnou, uvítá ji. Zároveň potvrdil, že nebude vést žádnou osobní kampaň ani vyhlašovat svůj program pro další funkční období. Zavázal se, že nebude útočit na protikandidáty. Slíbil také, že se nezúčastní žádných televizních a rozhlasových debat. 

ČSSD si zvolila do svého vedení tandem Sobotka a Chovanec

Premiér Bohuslav Sobotka obhájil pozici předsedy ČSSD. V tajné volbě na sjezdu v Brně dnes dostal 67 procent hlasů. Sobotka stranu vede od roku 2011 a ve volbě neměl protikandidáta. Svou podporu označil Sobotka za jasnou vůli sociální demokracie. Poděkoval za to, že důvěru vést aktuálně nejsilnější vládní stranu dostal počtvrté za sebou. Ministr vnitra Milan Chovanec obhájil funkci statutárního místopředsedy ČSSD. Šéf plzeňských sociálních demokratů, kterého si jako svou pravou ruku přál předseda strany Bohuslav Sobotka, vyhrál v prvním kole. Zajímavé na tom je, že Chovanec byl jedním z účastníků lánské schůzky u prezidenta Miloše Zemana krátce po říjnových volbách 2013, které ČSSD vyhrála. Část vedení ČSSD včetně Chovance se pokusila odstavit od vyjednávání o vládě předsedu strany Bohuslava Sobotku. Chovanec po aféře nabídl rezignaci na funkci místopředsedy ČSSD, stranický šéf Sobotka ji ale nepřijal. 

Novelu zákona o národních parcích vetoval Miloš Zeman

Poslanci budou opět hlasovat o sporných nových pravidlech pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Normu dnes podle očekávání vetoval prezident Miloš Zeman. Novela o ochraně přírody a krajiny podle Zemana nepřihlíží ke zvláštnostem šumavského národního parku. Předloha podle něho nepřiměřeně nadřazuje hlediska, která se týkají životního prostředí, a může přispět k postupnému zániku lidského osídlení na území národního parku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek