Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

Prezident Miloš Zeman mluvil s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem o intervencích a naznačil jejich brzký konec. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se ohradil proti dnešnímu vyznění rozhovoru v Hospodářských novinách a průzkum ukázal, že Češi jsou čím dál štastnějším národem.

Zeman tvrdí, že intervence ČNB skončí už brzy

Česká národní banka (ČNB) by mohla ukončit intervence proti posilování koruny dříve než v půlce letošního roku, o kterém jako o pravděpodobném termínu zatím hovoří členové bankovní rady. Při návštěvě Olomouckého kraje to řekl prezident Miloš Zeman, který patří k odpůrcům devizových intervencí a v závěru minulého týdne o nich jednal s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem. Podle prezidenta ukončení intervencí bude mít dlouhodobě daleko pozitivnější dopad na ekonomický růst ČR, než mělo znehodnocení české koruny.

Zaorálek vidí problematicky volný pohyb pracovních sil v EU

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se obává rozpadu Evropské unie, pokud sama neudělá zásadní změnu a nebude více naslouchat občanům, uvedl to v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Rozhodnutí Britů pro brexit chápe, EU by se z něj prý měla poučit a neopakovat stejné chyby. Jako problematickou vidí zásadu volného pohybu pracovních sil. Zaorálek se ale zpětně ohradil proti vyznění rozhovoru. V tiskovém prohlášení uvedl, že je zastáncem Evropské unie i volného pohybu osob, je ale podle něj třeba řešit hospodářské nerovnosti mezi státy, které oslabují důvěru v EU. „Nikdy jsem neřekl, že bychom měli obnovovat hranice. Šlo o tvrzení týkající se pracovních sil, ne běžného pohybu občanů," uvedl.

Češi jsou stále šťastnější

Nejšťastnějším národem na světě jsou podle nejnovějšího průzkumu Norové, kteří o prvenství jen těsně připravili loňské vítěze Dány. Ani Češi se ve velkém srovnání štěstí neztratili. Oproti loňsku si polepšili o čtyři místa, když obsadili 23. příčku z celkových 155. V žebříčku štěstí tak přeskočili například Italy, Francouze či Japonce.