Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

Andrej Babiš zřejmě neví, na kterou kauzu kolem své osoby by měl reagovat dřív. Ke včerejšímu odhalení nesrovnalostí v dotační žádosti o Čapí hnízdo se dnes přidala pokuta Evropské komise za chybné rozdělení dotací holdingu Agrofert, které zavinil střet zájmů Jaroslava Faltýnka. Babiš se navíc v dopise opět ohradil proti vyšetřování kauzy dluhopisů. Česko bude mít možná dalšího prezidentského kandidáta. Dosluhující šéf Akademie věd prý o kandidatuře seriózně uvažuje. A co dalšího se dnes v Česku dělo?

Tři skandály Andreje Babiše

Na ministra financí se dnes sypala jedna rána za druhou. Už od včerejška se řeší znovuotevřená kauza Čapího hnízda. Dotační žádost o jeho stavbu prý vykazovala závažné nedostatky a byly v ní zřejmě záměrně uvedeny mylně některá čísla a částky. To vše údajně s Babišovým požehnáním. Vyšla najevo také pokuta, kterou bude muset Česko zaplatit za pochybné rozdělování dotací pro holding Agrofert. Unie udělila státu sankci ve výši 22 milionů korun kvůli střetu zájmů Jaroslava Faltýnka, který byl zároveň členem představenstva Agrofertu i členem dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu, který dohlížel na rozdělování dotací. V médiích se pak ministr financí objevil i odpoledne, když v dopise žádal premiéra Sobotku, aby se distancoval od jednání Sněmovny, která od Babiše žádá objasnění jeho údajných daňových podvodů.

Rýsuje se další prezidentský kandidát, tentokrát z vědeckých kruhů

Končící šéf Akademie věd ČR Jiří Drahoš se zatím definitivně nerozhodl, zda se bude ucházet o funkci prezidenta, o kandidatuře ale „seriózně uvažuje“.  Řekl to dnes během sněmu Akademie věd. Příjemně ho překvapila podpora od šéfa Senátu Milana Štěcha. Ten řekl, že by si přál, aby se Drahoš ujal nějaké veřejné funkce. Drahoš se zamlouvá i předsedovi STAN Petru Gazdíkovi a v minulosti se spekulovalo i o jeho podpoře ze strany lidovců. Drahoš v čele akademie skončí v pátek a další den převezme funkci předsedkyně Eva Zažímalová.

Zoo začala řezat jednorožcům rohy, bojí se pytláků

Zoologická zahrada Dvůr Králové nad Labem začala řezat chovaným nosorožcům rohy. Reaguje tím na incident ve francouzské zoo Thoiry, kde pytláci na začátku března kvůli rohovině usmrtili nosorožce a uřízli mu jeho roh. Zoologové ve dvorské zoo v pondělí uřízli roh prvnímu zvířeti, samci nosorožce bílého jižního Pamirovi. Před uříznutím rohu motorovou pilou ho uspali. Celkem žije ve dvorské zoo 21 nosorožců.