Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

Společnost Agrofert si zaplatila ve středečním vydání Hospodářských novin, Práva a Mf Dnes velký inzerát, v němž se pokouší vyvrátit podezření z daňových povodů, kterých se údajně dopustil Andrej Babiš. Vláda podpořila novelu mysliveckého zákona i další otevírání železnice soukromým dopravcům. Co dalšího se dnes v Česku dělo? 

Velký inzerát Agrofertu v novinách

Inzerát reaguje na jednání Poslanecké sněmovny z minulého týdne, kdy poslanci vyzvali Andreje Babiše, aby vyvrátil „vážná podezření z daňových úniků“ v souvislosti se svými obchody s Agrofertem, které se týkaly nákupu jednokorunových dluhopisů. K vysvětlení vyzval šéfa hnutí ANO a ministra financí i premiér Bohuslav Sobotka. Babiš ale vzkázal, že vysvětlení nepodá. V inzerátu se píše, že Agrofert se stal obětí politického boje.

Vláda jednala o myslivcích a železnicích

Vláda na návrh ministerstva zemědělství podpořila novelu mysliveckého zákona, podle níž by maximální pokuta za zakázaný vstup do honitby mohla vzrůst až na 30 tisíc korun. Kabinet dal rovněž souhlas dalšímu otevírání železnice soukromým dopravcům. Do konce roku 2021 se uskuteční soutěže na zajištění dopravy na pěti rychlíkových tratích.

Financování stran u Ústavního soudu

Skupina senátorů v čele se zástupci hnutí Starostové a nezávislí (STAN) poslala Ústavnímu soudu návrh na zrušení částí zákona o financování politických stran. Zákonodárci napadli ustanovení, která podle nich omezují možnosti půjček pro menší strany a také limit pro financování stran ze státního rozpočtu.