Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

3 důležité věci, které se dějí v Česku právě teď

Zálohované výživné či pomoc uprchlíkům, to jsou jen dva z několika návrhů, které dnes schvalovala vláda. Zeman sliboval, že nebude vést kampaň a komentovat soupeře o Hrad, jeho mluvčí Jiří Ovčáček s tím ale zřejmě začal. Řidiči bojují o zvýšení platů. Co se dnes vyplatí sledovat?

Co dnes schválila vláda

Vláda dnes schválila několik návrhů, jedním z nich zálohované výživné, které by za neplatiče poskytoval stát. Vyplacené dávky by pak vymáhal po neplatičích. Podle předlohy, kterou teď dostanou k projednání poslanci, by děti z domácností s nižším příjmem měly dostávat podle svého věku maximálně 2088, 2568 či 2940 korun, tedy nejvýš 1,2násobek dětského životního minima.  Česko také letos pošle do zahraničí na pomoc uprchlíkům a státům čelícím migračním tlakům 150 milionů korun. Prvních 40 milionů korun z této částky by mělo jít na obnovu uprchlického tábora Azrak v Jordánsku. Vláda také dnes schválila například silnější podporu rodin s trojčaty a vícerčaty.

Ovčáček tweetuje proti Drahošovi

Přestože tvrdil, že nebude hanit protikandidáty Miloše Zemana v prezidentských volbách, dlouho to nevydržel. Mluvčí prezidenta republiky se obul do akademika Jiřího Drahoše sérií tweetů. Tvrdí, že Zeman je prezidentem lidí, zatímco jiní kandidáti produktem PR a volbou médií. Do Drahoše se v rozhovoru pro Info.cz opřel i další prezidentský Michal Horáček. Podle něj bude Drahoš dlužníkem politických stran.

Řidiči budou stávkovat

Stávka řidičů linkových autobusů kvůli nízkým mzdám se uskuteční 6. dubna. Odbory ji plánují jako celorepublikový protest od 00:00 do 24:00. Novinářům to po dnešním jednání předsednictva Odborového svazu dopravy řekl předseda svazu Luboš Pomajbík. Vedení odborů zároveň vyzvalo šoféry k masivní účasti. Celorepublikovou stávku řidičů podpořil minulý týden sjezd základních odborových organizací, zástupci šoférů ale nejsou v postoji k protestům zcela jednotní.