Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

Policejní reorganizace proběhla dle vyšetřovací komise v pořádku, hnutí ANO s ní ale stále nesouhlasí a situace ve vládní koalici je napjatá. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek tvrdí, že hackeři neukradli žádné tajné informace, které by mohly ohrozit bezpečnost státu. Co dalšího se právě teď v Česku děje?

Policejní reorganizace byla v pořádku. Závěry vyšetřování ale štěpí vládní koalici

Kampaň hnutí ANO a jeho předsedy Andreje Babiše proti loňské policejní reformě byla podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) založená na nepravdivých informacích a pomluvách. Předseda vlády na facebooku uvedl, že na základě dnes zveřejněné zprávy sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie se Babišovy konstrukce zhroutily jako domeček z karet.

Babiš oponoval, že činnost komise složené ze zástupců všech sedmi sněmovních stran byla výsměch. Její závěry hnutí ANO neuznává. Předseda komise Pavel Blažek (ODS) při čtení závěrečné zprávy ve sněmovně konstatoval, že cílem reorganizace nebylo odstranit Šlachtu, omezit činnost policejních útvarů nebo zabránit vyšetřování některých kauz.

Zaorálek odmítá, že hackeři ukradli tajné informace. O útoku jedná i NATO

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se ohradil proti tvrzením, že rozsah bezprecedentního útoku hackerů zlehčoval. Dosud podle něj není možné určit, kolik informací a v jakém časovém úseku uniklo. Zaorálek trvá na tom, že žádná tajná data, která by znamenala riziko pro národní bezpečnost, resortu neunikla. Hackeři ale mohli získat informace, které jsou citlivé pro konkrétní osoby a instituce.

Zaorálek kvůli situaci zrušil plánovanou cestu do Černé Hory a sešel se se zástupci Národního bezpečnostního úřadu. O útoku hackerů na české ministerstvo zahraničí jedná i Severoatlantická aliance (NATO). Serveru INFO.CZ to řekl v rozhovoru druhý nejvýše postavený muž aliance generál Petr Pavel.

Ptačí chřipka ohrožuje vývoz vajec a masa do zahraničí

Kvůli ptačí chřipce zakázalo několik států mimo Evropskou unii dovoz drůbežího masa nebo živé drůbeže z České republiky. Jde o Rusko, Ukrajinu, Srbsko, Mexiko, Izrael a Hongkong. Zákaz většinou platí pro zboží z krajů, kde se chřipka v chovech vyskytla. Předpokládá se, že opatření by mohlo snížit vývoz. Do Ruska se například za poslední rok vyvezly vejce za půl miliardy korun. V Česku je 15 ohnisek ptačí chřipky, zatím bylo v republice utraceno zhruba 40 tisíc ptáků. Nemoc se v ČR objevila začátkem roku po deseti letech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek