Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

Seznam zemí, které kvůli ptačí chřipce zakázaly dovoz českého drůbežího, se rozšířil o Rusko. Firma Hamé hovoří o ztrátách v milionech korun. Krajský soud v Plzni začal projednávat případ Čecha, který se chtěl připojit k takzvanému Islámskému státu. Co dalšího se děje v Česku? 

Ptačí chřipka negativně dopadá na vývoz drůbeže

Kromě Ruska, které zakázalo dovoz výrobků z celé ČR, se na seznam států, které se brání před českým dovozem, zařadilo Bělorusko. Rusko od 8. února dočasně zakázalo dovoz „drůbežího masa, hotových drůbežích výrobků a všechny druhy drůbežích produktů, které obsahují produkty aditiv zpracování drůbeže, krmiv a krmiv pro drůbež“. Nařízení dopadne negativně hlavně na firmu Hamé, která počítá se ztrátami v řádech milionů korun. Vedle Česka zákaz postihne například také Rakousko, Velkou Británii, Maďarsko či Německo.

Chtěl k IS, hrozí mu doživotí

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ jedenadvacetiletého Čecha Jana Silovského, který se chtěl připojit k Islámskému státu, přestože neumí střílet a ani nemá o zbraních teoretické znalosti. „Chtěl jsem tam proto, aby zabili oni mě,“ vypověděl dnes u soudu. Obžaloba viní Silovského ze zločinu přípravy teroristického útoku, za což mu hrozí 12 až 20 let vězení, nebo i výjimečný trest včetně doživotního vězení. Na soud čekal od loňského července ve vazbě, zadržen byl v lednu 2016 na mezinárodním letišti v tureckém Istanbulu.

Tisíce Ukrajinců zamíří za prací do Česka

Vláda kvůli velkému zájmu povolila překročení kvót pro pracovní povolení pro Ukrajince, kteří mají zájem pracovat v Česku. „Nezastaví se to na číslu pět tisíc vysoce kvalifikovaných pracovníků, jak původně zněl mnou předkládaný materiál,“ řekl po jednání kabinetu novinářům ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Aby zvládal nápor žádostí, dojde k personálnímu posílení konzulátu ve Lvově. Ukrajinští pracovníci by měli pomoci českým firmám pokrýt volná pracovní místa, kterých Konfederace podnikatelských a zaměstnavatelských svazů eviduje na 140 tisíc. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek