Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

Sociální demokraté plánují ještě do podzimních voleb prosadit zvláštní daň pro banky. Premiér Bohuslav Sobotka si od toho slibuje, že zamezí odlivu zisků finančních domů do zahraničí. Prezident Zeman podepsal protikuřácký zákon a Česko tak definitivně rozšíří počet zemí, které zakazují kouření v restauracích, kinech či divadlech. Co ještě přinesl dnešek?

Mimořádná daň pro banky i v Česku

Návrh z dílny ČSSD počítá se zavedením čtyř sazeb podle výše aktiv. Nejvyšší sazba 0,3 procenta by byla pro banky s aktivy nad 300 miliard korun, nejnižší 0,05 procenta pro banky s aktivy do 50 miliard korun. „Chceme, aby se banky podílely na financování veřejného sektoru, tedy například na školství, dopravní infrastruktuře nebo důchodech. Ukázalo se v minulosti, že tady nejsou účinné prostředky, jak zabránit, aby zisky bank neplynuly do zahraničí,odůvodnil přijetí nové daně premiér Sobotka. Speciální daň pro finanční sektor není podle něj nikterak výjimečná, má jí dalších 15 zemí EU. Kritici například namítají, že ve výsledku budou platit klienti, kterým to zdraží služby.

Od června bez cigaret

Prezident Miloš Zeman dostál svému slovu a podepsal takzvaný protikuřácký zákon. Od 31. května tak v Česku bude platit absolutní zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin. Norma rovněž zakazuje kouření na nekrytých částech zastávek hromadné dopravy, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách a nákupních centrech. Zákon má řadu odpůrců, včetně senátora Jaroslava Kubery (ODS), který se normu chystá napadnout u Ústavního soudu. 

Obětí hackerů se může stát EET

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v rozhovoru pro INFO.cz vyzval k urychlenému vytvoření centralizované ochrany před hackerskými útoky. Těm dlouhodobě nedokázal čelit jeho úřad a podle ministra se takové útoky mohou opakovat. Příště by podle něj mohla být napadena třeba elektronická evidence tržeb (EET). Nápad s centralizací ochrany před kyberútoky ale může ve vládě narazit. Ministr financí Andrej Babiš je prý totiž přesvědčen, že „jeho úřad dělá ochranu dobře a s útoky si poradí“.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek