Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

Evropská komise si stěžuje na Česko kvůli soutěži na provoz mýtného systému, hejtman v Olomouckém kraji Oto Košta definitivně končí a Chovanec před vládními kolegy neuhájil svůj zákon o zbraních. Co dalšího se právě teď v Česku děje?

Ťok má problém v Bruselu kvůli mýtu

Evropská komise si stěžuje na české ministerstvo dopravy kvůli tendru na provoz mýtného systému, který na základě prodloužené smlouvy bez výběrového řízení spravuje rakouská firma Kapsch. Komise přeskočila dokonce takzvaný strukturovaný dialog, který je při běžném postupu obvyklý a rovnou přistoupila k oficiálnímu dopisu, kterým upozorňuje na možné porušení unijního práva. Slovenská firma provozující mýtný systém SkyToll kritizuje nyní ministra Dana Ťoka (nestr. za ANO), že stížnost Bruselu bagatelizuje, a mate tak veřejnost.

Konec Košty v Olomouckém kraji

Olomoucký hejtman Ota Košta (ANO) definitivně skončil v čele kraje. Dnes ho odvolalo krajské zastupitelstvo. Do vedení kraje si zastupitelé dosadili poslance Ladislava Oklešťka (ANO). Někteří politici považují sesazení Košty za politickou likvidaci a důvody odvolání za zástupné. Koštovi spolustraníci vytýkali například i to, že zaměstnával bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) spojeného s kauzou Vidkun. Jednání zastupitelstva provázely emoce z řad přítomné veřejnosti, z nichž většina patřila mezi příznivce odvolaného hejtmana.

Vláda smetla Chovancův zákon o zbraních

Ústavní novela, která měla umožnit legálním držitelům zbraní zasáhnout v případě obrany Česka, nedostala od ministrů zelenou. Poslanecká novela ministra vnitra Milana Chovance teď půjde rovnou před poslance, kteří o diskutovaném zákonu rozhodnou, i když bez stanoviska vlády. Podpořit by ji ovšem musely tři pětiny hlasů ve sněmovně i Senátu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek