Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

Jan Mládek definitivně odešel z čela ministerstva průmyslu a zůstává poslancem, šéf policejního týmu Marek Foglar, který v červnu 2013 zatýkal na Úřadu vlády, skončil u policie. Co dalšího se právě teď v Česku děje?

Mládek poslední den ve funkci

Dnes naposledy byl v pozici ministra průmyslu a obchodu sociální demokrat Jan Mládek. Odvolal ho prezident Miloš Zeman, od března převezme řízení rezortu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nového ministra hodlá vybrat až po nadcházejícím sjezdu ČSSD. Mládek zůstává poslancem. Spekuluje se zatím o současném náměstku Jiřím Havlíčkovi, poslanci a exministru průmyslu a obchodu Milanu Urbanovi, ale i Hradem zavrhovaným státním tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi (všichni ČSSD). Sobotka nyní čelí kritice opozice, že upřednostnil stranické zájmy nad zájmy státu. Premiér to odmítá.

 

Končí další detektiv ze zátahu na Úřad vlády

Šéf vyšetřovatelů Marek Foglar, který stál za pádem Nečasovy vlády, podle serveru Lidovky.cz skončil. V současnosti detektiv vedl sekci organizovaného zločinu v Národní centrále proti organizovanému zločinu, nyní odchází údajně do civilu. Před několika dny skončil také šéf bývalé ostravské expozitury Jiří Komárek, momentálně obviněný generální inspekcí za zneužití pravomoci úřední osoby za porušení mlčenlivosti a nestranné jednání. Kritik reorganizace policie zamířil šéfovat daňové Kobře spadající pod ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO). Pod Babišův rezort přešel před časem i někdejší šéf detektivů ÚOOZ Robert Šlachta, který po nesouhlasu s reformou policie odešel k celníkům. Z policejního zátahu na Úřadu vlády nakonec nic nebylo a žádná z kauz neskončila ani po letech pravomocným rozsudkem.

Učitelé dostanou plat podle kategorií

Kariérní řád učitelů má nakročeno ke schválení ve sněmovně. Novinka by znamenala rozdělení pedagogů do tří stupňů mimo jiné podle praxe, a to od začínajících po vynikající. Podle zařazení by se pak odvíjely i jejich odměny. Jednou za deset až patnáct let by kantoři měli mít nově nárok na placené studijní volno. Novela by měla umožnit vyučovat i lidem bez pedagogického vzdělání, pokud by si jej během několika let doplnili. V současnosti chybí českým školám několik tisíc kantorů. Novinka má pomoci motivovat absolventy pedagogických oborů pracovat ve školství.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek