Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

Poslanci dnes přijali usnesení, které požaduje po Andreji Babišovi, aby vyvrátil podezření z daňových úniků. Musí to stihnout do konce dubna. Česko nezákonně zadržovalo kurdskou rodinu, která prchala před Islámským státem. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie. A co dalšího se právě děje?

Babiš musí vysvětlit majetkové nesrovnalosti, čas má do konce dubna

Poslanci dnes mimořádně projednávali situaci kolem majetkových přiznání Andreje Babiše. Ministr financí dostal od sněmovny ultimatum. Do konce dubna by měl vyvrátit  podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert, kterou dříve vlastnil. Usnesení podpořily hlasy opozice i koalice. Pokud předseda hnutí ANO požadavek nenaplní, premiér Bohuslav Sobotka by měl podle dokumentu vůči němu vyvodit důsledky. Babiš by měl ve stejné lhůtě také vysvětlit své příjmy, které použil na nákup korunových dluhopisů Agrofertu. Miroslav Kalousek uvedl, že předseda hnutí ANO čelí podezření nejméně ze čtyř daňových úniků.

Kurdy, kteří prchali před IS, Česko zadrželo nezákonně

Zadržování kurdské rodiny, která se snažila dostat z Maďarska do Německa, v českém detenčním zařízení bylo nezákonné. Rozhodl tak dnes Soudní dvůr Evropské unie. K zadržování běženců s cílem jejich přesunu do jiné členské země chyběla v Česku příslušná národní právní úprava. Kurdští manželé s dítětem odešli z Iráku ze strachu před perzekucí ze strany Islámského státu. Zadrženi byli v Maďarsku, kde požádali o azyl. Trojice ale po několika dnech tajně odešla. Rodinu následně zadržela česká policie a umístila do detenčního zařízení s cílem vrátit migranty do Maďarska. Unijní soud upozornil, že zadržování žadatelů o azyl představuje vážný zásah do jejich svobod a mělo by být proto založeno na jasných, předpověditelných a přístupných pravidlech, která zajišťují ochranu před případnou zvůlí.

Kmoníček odchází, ve funkci ho dnes nahradil Jindrák

Novým ředitelem zahraničního odboru Pražského hradu se dnes stal Rudolf Jindrák. Ve funkci vystřídal Hynka Kmoníčka, který se stane velvyslancem v USA. Do funkce ho dnes jmenoval kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář. Jindrák se už také zúčastnil setkání prezidenta Miloše Zemana s novými velvyslanci. Jindrák ve funkci nahradil Kmoníčka, který dnes odletěl do USA, aby vedl českou ambasádu ve Washingtonu. Kmoníček minulý týden řekl, že Jindráka do funkce sám navrhl. Poznamenal, že Jindrák je na rozdíl od něj více zaměřen na problematiku Evropské unie.