Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

3 důležité věci, které se v Česku dějí právě teď

Podle volebního průzkumu STEM by nyní volby vyhrálo Babišovo ANO. Okamura by zůstal před branami Poslanecké sněmovny. Kraje požadují od vlády miliardu na mzdy řidičů linkových autobusů. A u lidovců se schyluje ke klíčovému rozhodnutí. Co dalšího se právě děje?

Volby by ovládlo ANO, do Sněmovny by se dostali i Piráti

Hnutí ANO by podle březnového modelu STEM jasně vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny, i když proti lednu mírně oslabilo. Posílily druhá ČSSD a třetí KSČM, obě ale zaostávají za ANO o víc než deset procentních bodů. Do Sněmovny by se podle průzkumu dostaly také KDU-ČSL, ODS a TOP 09. Pětiprocentní práh pro vstup do dolní komory Parlamentu by poprvé překonali i Piráti, naopak hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury je od vstupu do Sněmovny dál než v lednu.

Kraje chtějí od státu miliardu na mzdy řidičů

Vláda by měla přispět jednu miliardu korun na mzdy řidičů linkových autobusů. Po dnešním jednání rady Asociace krajů to novinářům řekla její předsedkyně a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová. Hejtmani chtějí o jejich požadavku s vládou, která se rozhodla, že navýší mzdy řidičů s platností od počátku letošního roku, ještě jednat. Hejtmanka připomněla, že peníze v lednu přislíbil vyčlenit pro kraje premiér Bohuslav Sobotka. Vláda však o měsíc později odmítla kompromisní návrh krajů, aby navýšila o jednu na čtyři miliardy korun finance na opravy krajských komunikací, čímž by se krajům kompenzovaly náklady vzniklé navýšením mezd.

Po víkendu bude jasno, zda budou lidovci a Starostové kandidovat společně

Po dvoudenním jednání předsednictev KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) o vzniku volební koalice se v sobotu sejde v Jihlavě celostátní konference lidovců, která je nejvyšším stranickým orgánem v době mezi sjezdy. Předpokládá se, že do konce týdne padne rozhodnutí o případném partnerství. Zástupci KDU-ČSL a STAN se už dříve dohodli na tom, že pokud půjdou do voleb společně, bude to kandidatura v koalici. Ta by pro vstup do Sněmovny potřebovala získat deset procent hlasů. Jednotlivé strany při kandidatuře potřebují překonat pětiprocentní práh.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek