Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Poslanecká sněmovna se ve čtvrtek kromě interpelací bude zabývat i novelou zákona o vojenském zpravodajství. Ústavní soud by měl vynést verdikt v kauze Nigerijce, který se domáhá určení otcovství. A co dalšího nás dnes v Čechách čeká?

Sněmovna bude řešit kybernetiku i interpelace

Poslanci by ve čtvrtek mohli posunout do závěrečného schvalování novelu o Vojenském zpravodajství, která upravuje kybernetickou obranu. Kolem novely o vojenské tajné službě se v posledních měsících vedla debata, kritici se obávají zásahu do soukromí lidí na internetu. Bezpečnostní výbor proto doporučil pozměňovací návrh, který by zpravodajcům výslovně zakázal do obsahu internetu vstupovat. Na programu Poslanecké sněmovny jsou ale i pravidelné interpelace na členy vlády a jednání o mezinárodních smlouvách.

Ústavní soud se vyjádří k případu Nigerijce, který usiluje o uznání otcovství

Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti muže z Nigérie, který se neúspěšně domáhal určení otcovství k dítěti narozenému v roce 2013. Matka se s Nigerijcem seznámila prostřednictvím internetu, po krátké známosti otěhotněla. Je ale vdaná s jiným mužem, který se podle takzvané první zákonné domněnky otcovství stal matrikovým otcem dítěte. A to i přesto, že dítě má tmavou pleť. Nigerijec se s tím nechtěl smířit, proto podal žalobu na určení otcovství. Justice dospěla k závěru, že pokud se dítě narodí za trvání manželství, určuje se otcovství podle první domněnky při narození a nelze se následně domáhat určení otcovství k dítěti soudní cestou.

Imunitní výbor bude řešit stíhání Borky a Novotného

Sněmovní mandátový a imunitní výbor by měl dnes doporučit plénu, zda má vydat Jaroslava Borku a Josefa Novotného k trestnímu stíhání. Policie chce oba poslance obvinit v případu machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad. Výbor na čtvrtek oba poslance pozval, aby se mohli k policejní žádosti vyjádřit. Borka a někdejší hejtman Karlovarského kraje Novotný jsou podezřelí z poškození finančních zájmů Evropské unie a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Jednoho z nich policie podezírá také ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek