Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Úderem úterní půlnoci, tedy na Světový den bez tabáku, vstoupil v České republice v platnost takzvaný protikuřácký zákon. Kromě samotného kouření upravuje také pravidla pro prodej alkoholických nápojů. Co dalšího se dnes odehrává v Česku?

Protikuřácký zákon

Od půlnoci z úterý na středu začal v České republice platit takzvaný protikuřácký zákon. Ten zcela zakazuje kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin, stejně jako na řadě dalších veřejných míst. Vychutnat si cigaretu také nebude možné na krytých částech zastávek hromadné dopravy a dotkne se i elektronických cigaret, které nebude možné používat v nemocnicích, školách, či nákupních centrech. Oproti tomu v restauračních zařízeních budou elektronické cigarety povoleny nadále, úplná výjimka ze zákona pak platí pro vodní dýmky. Vedle kouření zákon nově upravuje prodej alkoholu. Už dřívější legislativa třeba zakazuje, prodávat alkohol lidem zjevně podnapilým nebo zdrogovaným. Nově má ale prodejce povinnost takového člověka vyzvat, aby z provozovny odešel, a dotyčný musí výzvu poslechnout.

Kauza Davida Ratha

Nejvyšší soud se sídlem v Brně se bude druhým dnem zabývat stížností v kauze Davida Ratha. Tu pro podezření na porušení zákona podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán, kterému se nelíbí rozhodnutí Vrchního soudu v Praze. Senát totiž dříve zrušil rozsudek nad Rathem a dalšími deseti lidmi, vzhledem k výhradám k odůvodnění odposlechů v případě. V úterý senát Nejvyššího soudu zrekapituloval dosavadní vývoj v kauze. Radek Doležel z Nejvyššího státního zastupitelství za stěžovatele přednesl stížnost, ke které se vyjádřili všichni advokáti. Přiklonili se k názoru, že ministr by neměl podávat stížnost v momentě, kdy o věci ještě není pravomocně rozhodnuto. Rath se úterního jednání účastnil osobně, podal námitku na podjatost senátu. Uvedl, že by senát nemusel po tlaku prezidenta a ministra spravedlnosti rozhodovat nezávisle a svobodně. Prezident Miloš Zeman se v minulých týdnech opakovaně vyjádřil ve smyslu, že zvažuje podání kárné žaloby na soudce vrchního soudu, který v Rathově případu rozhodoval.

Řím si připomene vyhlazení Lidic

Vyhlazení české obce Lidice nacisty, ke kterému došlo v rámci heydrichiády před 75 lety, si dnes připomenou v Římě. V rámci uctění památky obětí přivezli čeští poutníci do Vatikánu obraz Lidické madony malíře Zdirada Čecha; dílu dnes požehná papež František. Následně bude umístěno v v bazilice sv. Marcelina a Petra, která je římským titulárním chrámem pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky. Audience se zúčastní i dvě ženy, které tragické události v Lidicích přežily. Lidická madona nepředstavuje klasické vyobrazení Marie s Ježíšem. Madona chová místo dítěte jen prázdné plátno, což má zdůraznit lidické hrůzy. „Aby se vyjádřila ta hrůza i to, že tam kromě popravených mužů a hlavně popraveného pátera Josefa Štemberky ještě rozdupali tělo Páně, když vykrádali a ničili kostel. Proto je madona bez děcka. Je to spíš Panna Maria, která stojí pod křížem, než radostná matka dítěte,“ uvedl malíř Čech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek