Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Sněmovna projedná závěry vyšetřovací komise ohledně sporné reorganizaci policie. Česká národní banka bude řešit úrokové sazby a už podruhé padnou rozsudky ohledně metanolové kauzy, který vypukla v roce 2012.

Výsledky vyšetřovací komise ohledně reorganizace policie

Sněmovna projedná závěrečnou zprávu své vyšetřovací komise ke sporné reorganizaci celostátních policejních útvarů. Změny u sboru vyvolaly loni roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji i někteří vlivní žalobci a elitní policisté. Komise se zabývala podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců a tento týden podala dvě trestní oznámení. Ministr Chovanec podle ní měl na změny právo a jejich cílem podle poslanců nebylo ochromit činnost sboru.

ČNB projedná úrokové sazby i intervence

Bankovní rada České národní banky bude jednat o nastavení úrokových sazeb a režimu devizových intervencí. Podle odhadů ekonomů sazby nechá na nulové úrovni, stejně tak zatím nechá beze změny závazek držet korunu nad hranicí 27 korun za euro. ČNB zveřejní i novou makroekonomickou prognózu, ve které ekonomové očekávají zohlednění výrazného růstu inflace koncem loňského roku. To by podle nich mohlo vést k rychlejšímu konci intervencí.

Rozsudek ohledně metanolové kauzy

Krajský soud ve Zlíně vynese podruhé rozsudek v ostravské větvi tzv. metanolové kauzy. Obžaloba šesti lidem navrhuje tresty od 6,5 až do 10,5 roku vězení. Krajský soud jim předloni v dubnu uložil tresty vězení od 5,5 do 8,5 roku. Olomoucký vrchní soud ale rozsudek zrušil a vrátil věc do Zlína, kde měl zdejší soud doplnit dokazování. Obžalovaní vinu odmítají. Metanolová aféra vypukla v roce 2012 a vyžádala si pět desítek životů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek