Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Teplé počasí zvedlo hladiny řek a premiér Sobotka projedná se šéfy parlamentních stran postoj Česka ohledně brexitu. Řidiči autobusů rozhodnou o stávce kvůli platům. Co by vám dnes nemělo uniknout?

V Česku hrozí povodně

Deště a tající sníh zvedly hladiny toků na víc než deseti místech v Česku, někde za to může nahromaděný led. Povodňový stupeň pohotovosti brzo ráno hlásily tři měřicí stanice, Dalečín a Veverská Bítýška na Svratce a Pertoltice na Liberecku na Panenském potoce. Před zvedáním hladin toků v úterý varovali meteorologové, výraznější srážkové úhrny očekávají dnes a v noci na čtvrtek v Jizerských horách a na Šumavě. Povodně podle výstrahy ČHMÚ tak hrozí zejména na severu Čech a v Plzeňském a Jihočeském kraji.

Sobotka projedná brexit

Předseda vlády Bohuslav Sobotka a šéfové parlamentních stran budou jednat o pozici Česka pro vyjednávání o vystoupení Británie z EU. Premiér chce představit plány vlády a získat pro ně podporu. Prioritou je podle něj obrana práv českých občanů a spolupráce v oblasti bezpečnosti. „Chci, aby v této důležité otázce, jakou je vystoupení Velké Británie z Evropské unie, vystupovala Česká republika maximálně jednotně,“ uvedl premiér.

Řidiči rozhodnou, zda budou stávkovat

Předsednictvo Odborového sdružení dopravy (OSD) rozhodne o případné stávce kvůli nízkým mzdám řidičů linkových autobusů. Zatím zástupci šoférů s navyšováním mezd v lednových výplatách spokojeni nejsou. Od začátku letošního roku vláda svým nařízením zvýšila minimální mzdy pro řidiče ze 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Řidičům by se rovněž měl zvýšit příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami z 50 korun na hodinu na 88 Kč a nově byl zaveden příplatek 6,60 Kč za hodinu za práci v náročném prostředí. Zvýšení platů se tak podle odborů týká jen šoférů pracující v nejhůře platících firmách. U ostatních dopravců, kde pomocí kolektivního vyjednávání mají dojednané lepší pracovní podmínky, se lednové zvyšování mezd příliš neprojevilo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek